Cesta k lepšímu já nespočívá pouze v pozitivním myšlení, dobrém time managementu a zdravém životním stylu. Velkou roli zde hrají také finance a především přístup k nim. S chaotickou správou rozpočtu přichází nejistota, starosti a tím pádem také stres, který je hlavní brzdou v jakémkoliv posunu.
Naštěstí se jedná o situaci, kterou máme zcela ve svých rukou, a tím pádem ji můžeme obrátit ve svůj prospěch. Jak na to? Začněte tím, že si ve svých finančních záležitostech uděláte pořádek.
Zjistěte, jak na tom jste
Základním krokem je vždy zmapování aktuální situace, abyste mohli odhalit vaše slabiny a následně je mohli opravit. Co to v rámci rozpočtu znamená?
V první řadě si ujasněte, kolik vlastně vyděláváte. Jestliže vám chodí pouze klasická výplata, bude to pro vás snadné. Nicméně v případě, že vám získáváte výdělky z více různých zdrojů, je třeba tyto částky sečíst a vytvořit si měsíční průměr.
Následně můžete stejný postup aplikovat také na svou útratu. Avšak peníze, které vám z účtu odcházejí, pro lepší přehlednost rozdělte do několika kategorií, a to na výdaje:
- pravidelné – např. platba nájemného, splátka hypotéky či jiných úvěrů, pojištění, spoření, zálohy na energie, mobilní a internetové služby;
- nutné – např. potraviny, drogerie, školní potřeby pro děti, léky a zdravotní péče, nákup pohonných hmot;
- ostatní – např. koníčky, móda a obuv, wellness, zábavní elektronika, předplatné streamovacích služeb, nákup aplikací a her.
Jakmile máte výdaje takto rozdělené, můžete si spočítat, jaký procentuální podíl si z vašeho příjmu odkrojí. Následně můžete finance začít organizovat tak, abyste se začali přibližovat ideálnímu rozdělení. Jeho podoba je zcela na vás, odborníci však doporučují držet se pravidla 50/30/20, kdy:
- 50 % příjmů jde na základní pravidelné a nutné výdaje;
- 30 % věnujete svým osobním potřebám spojeným s životním stylem a koníčky;
- 20 % poslouží k tvorbě finanční rezervy, splácení menších dluhů, platbu pojištění či spoření.
Hledejte slabá místa
Když detailně prozkoumáte pohyby na svém bankovním účtu, dost možná budete překvapeni, kolik za různé služby vlastně platíte. Co takhle si udělat průzkum trhu a zjistit, jestli byste na některých z nich nemohli trochu ušetřit?
Refinancování hypotéky, přechod k jinému poskytovateli energií nebo změna tarifu vám může každý měsíc přinést nemalé úspory. Stejným způsobem můžete také snížit cenu povinného ručení nebo jiného pojištění, stačí se jen informovat o tom, jaké máte možnosti, a následně konat.
Kromě snižování nutných výdajů se zaměřte i na ty ostatní. Zábava je sice potřeba, ale určitě by to nemělo být na úkor důležitějších věcí, jako je například tvorba finanční rezervy, splátky půjček nebo nákup potravin.
Jestliže díky své analýze zjistíte, že s financemi nevycházíte, je třeba snížit výdaje nebo naopak zvýšit příjmy – záleží na tom, která z možností je vzhledem k vaší situaci přijatelnější a dostupnější.
Nechte si poradit
Pokud své finance dlouhodobě zanedbáváte, vaše situace se může zamotat natolik, že se pro vás její rozuzlení stane až příliš náročným úkolem. V takovém případě se nebojte vyhledat pomoc od někoho, kdo se v této oblasti aktivně pohybuje.
Finančních poradců po světě chodí celá spousta a sestavování rozpočtů je pro řadu z nich denním chlebem. Díky tomu mají v rukávu plno chytrých fíglů, které vám mohou pomoci finance dostat pod kontrolu.
Ideálně poradce vybírejte podle doporučení, recenzí a osobního dojmu – finance jsou až příliš osobní a podstatnou záležitostí na to, abyste je řešili s někým, kdo vám lidsky nesedí nebo působí neprofesionálně. Přece jen jste to vy, kdo za případné chyby později zaplatí.