Silný imunitní systém je v první obranné linii proti vetřelcům, jako jsou viry a bakterie, jež se snaží napadnout lidský organismus. V některých případech však za nepřátele považuje nejen vetřelce, ale i zdravé buňky a tkáně samotného organismu, v důsledku čehož na ně zaútočí. Pokud k tomu dojde, začíná patologický stav, který často vede k autoimunitnímu onemocnění. Autoimunitní onemocnění jsou spolu s kardiovaskulárními chorobami a rakovinou jednou z hlavních příčin úmrtí a invalidity. Častěji jsou ohroženy ženy než muži. Ale proč?
Více než polovinu zaujímají ženy
Odhaduje se, že asi 8 % světové populace trpí jedním nebo více autoimunitními chorobami, z toho 78 % tvoří ženy. Autoimunitní porucha může postihnout jednotlivé orgány, jako například slinivku (cukrovka), nervový systém (roztroušená skleróza), klouby (revmatoidní artritida), štítnou žlázu, střeva (ulcerózní kolitida) a mnoho dalších orgánů najednou. Například lupus napadá klouby, ledviny, srdce, plíce, mozek, krev i kůži.
Proč ženy?
Odpověď lze hledat jak ve změnách, které musí imunitní systém udělat, aby zvládl těhotenství a porod, tak v tom, že ženy jsou bytosti velice silně ovlivňovány hormony. Zdá se, že hormonální dominance, která charakterizuje ženské pohlaví, hraje zásadní roli v rozvoji autoimunitních onemocnění. Například kolísání intenzity mnoha autoimunitních onemocnění se shoduje s ženskými hormonálními cykly.
Je možnost léčby?
Autoimunitní onemocnění nejsou považována za léčitelná. Lze je ale podle závažnosti uvést do stavu trvalého zmírnění s relativně malými příznaky. Terapeutické přístupy jsou různé. V popředí stojí široká škála farmaceutických činidel, obvykle zaměřených na protizánětlivé a částečné potlačení imunitního systému, stejně jako nová generace léčiv s biologickými činidly.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Ncbi.nlm.nih.gov, Womenshealth.gov