Existuje mnoho možných příčin mravenčení v chodidlech. Jedná se o pocit nebo symptom, jenž se vyskytuje, když v těle dochází k abnormálnímu pálení nervů. Brnění může být pociťováno v určitých částech nohy. Zaznamenat jej můžete samostatně, nebo může být doprovázeno dalšími příznaky a pocity, jako je například bolest.
Komprese nervových kořenů
Jakékoli onemocnění postihující bederní míšní nervový kořen může způsobit tlak. Stlačení nervového kořene může způsobit mravenčení v chodidle nohy. Může také způsobit pocit pálení nebo necitlivost v prstech u nohou.
Stlačení míchy
Je způsobeno jakýmkoliv stavem, kdy je vyvíjen tlak na alespoň jednu část míchy, včetně krční a bederní páteře. Komprese míchy může způsobit brnění v celé noze a je nepravděpodobné, že by zůstalo pouze u jedné oblasti.
Syndrom tarzálního tunelu
Syndrom tarzálního tunelu je stav, při němž je nerv, známý jako tibialis posterior, při průchodu tarzálním tunelem stlačen. Je podobný syndromu karpálního tunelu, ale v tomto případě postihuje kotníky a chodidla. Může způsobit necitlivost, pálení a brnění, které se táhne po straně kotníku až ke spodní části chodidla.
Shutterstock
Raynaudův syndrom
Raynaudův syndrom je stav, kdy je průtok krve snížen do prstů na rukou, nohou, a dalších oblastí těla. Vyskytuje se v důsledku křečí krevních cév v postižených oblastech a obvykle se poprvé objevuje u lidí ve věku 15 až 25 let. Raynaudův fenomén způsobuje zúžení malých kapilár v prstech na nohou jako následek podnětů, jako jsou nízké teploty nebo stres. Může způsobit brnění nebo necitlivost v prstech na nohou.
Periferní neuropatie
Periferní neuropatie je stav, při kterém jsou poškozeny nervy mimo mozek a páteř (známé jako „periferní nervy“). Pacient může prožívat rovnoměrné rozložení poškození nervů v nohách a pažích, takže obě oblasti mají příznaky tohoto stavu. Periferní neuropatie má mnoho příčin a v tomto případě může být brnění, které pociťujete, známkou nediagnostikovaného diabetu. Pokud se neléčí, může mravenčení vést k necitlivosti, která může nebo nemusí být reverzibilní, v závislosti na základní příčině.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.com, Webmd.com