Riziko zrádné rakoviny vaječníků. Lékaři apelují na ženy každého věku, aby braly vážně následující možnosti prevence

Rakovina vaječníků se vyskytuje asi u 1 ze 78 žen, ale diagnóza nebezpečné nemoci často přichází pozdě. Pravděpodobnost, že žena onemocní rakovinou vaječníků ve věku 85 let 1,6 %, zatímco pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu je téměř 10x vyšší, 11,1 %. Bohužel je tento druh rakoviny často diagnostikován pozdě, takže šance na přežití jsou velmi nízké. Dobrá informovanost a prevence však mohou přispět k včasné detekci nemoci a tím i lepší léčbě.

Příznaky rakoviny vaječníků

V časných stádiích jsou příznaky rakoviny vaječníků nepatrné. Je však potřeba dát si pozor na následující symptomy, které sice mohou patři i k jiným onemocněním, ale stejně tak k rakovině vaječníků.

  • Nafouknuté břicho, které nemizí
  • Nedefinovaná přetrvávající bolest břicha
  • Nevolnost, anorexie
  • Nevysvětlitelný úbytek tělesné hmotnosti nebo přibývání na váze
  • Neobvyklé vaginální krvácení

To, co odlišuje příznaky rakoviny vaječníků, je jejich přetrvávání. Pokud pociťujete například silnou bolest břicha více než 12x za měsíc, je důležité navštívit svého gynekologa. Jaké další příznaky, pokud přetrvávají, by ve vás měly vzbudit podezření? Únava, nevolnost, bolestivý pohlavní styk, zácpa, bolesti dolní části zad, menstruační změny a otoky břicha.

Nízkotučná strava

Ačkoli neexistuje žádná jasně definovaná strava, která by předcházela rakovině vaječníků, existují důkazy, že to, co máme na talíři, může změnit výskyt nebo průběh téměř jakékoli nemoci. V jedné studii měly ženy, které držely nízkotučnou dietu po dobu nejméně 4 let, asi o 40 % nižší pravděpodobnost vzniku této formy rakoviny. Někteří vědci uvádějí, že rakovina je také méně častá u žen, které jedí hodně zeleniny, ovšem k takovým tvrzením je potřeba více výzkumů.

Těhotenství

Ženy, které porodily alespoň jedno dítě, mají menší pravděpodobnost vzniku rakoviny vaječníků než ty, které nikdy těhotné nebyly. Zdá se, že riziko klesá s každým těhotenstvím a kojení může nabídnout další ochranu.

Antikoncepční pilulky

Rakovina vaječníků je méně častá u žen, které užívaly antikoncepční pilulky. Ženy, které pilulku užívaly alespoň 5 let, mají zhruba poloviční pravděpodobnost vzniku této formy rakoviny ve srovnání s těmi, které antikoncepci nikdy nebraly. Stejně jako těhotenství, antikoncepční pilulky brání ovulaci. Někteří vědci se také domnívají, že ženy s mírnějšími cykly a nižším počtem ovulací za rok mohou mít také určitou ochranu rakovinou vaječníků.

Podvázání vejcovodů

Tento termín označuje klinický výkon, kdy chirurg „sváže“ vejcovody tak, že již nejsou průchodné. Spermie se tak nemohou posunout ke konci vejcovodu a „setkat se“ se zralým vajíčkem, takže oplodnění není možné. Předpokládá se, že tento postup snižuje riziko rakoviny vaječníků, stejně jako hysterektomie neboli odstranění dělohy.

Odstranění vaječníků

Ženy s genetickými mutacemi, které je vystavují vysokému riziku rakoviny vaječníků, mohou ve spolupráci se svým lékařem rozhodnout o jejich odstranění. Tuto operaci lze provést buď samostatně, nebo v kombinaci s hysterektomií.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Cdc.gov, Healthline.com