Nafouknuté břicho způsobí jediné – vypadáte, že jste v pokročilé stádiu těhotenství a přitom nejste. Takže jistě všichni přiznáme, že by bylo úžasné najít něco, co nám proti nadýmání pomůže snadno, efektivně a levně. Poslední dobou se stále více upozorňuje na jablečný ocet, který údajně dokáže doslova zázraky, od vyléčení nachlazení až po pomoc při kvasinkové infekci. My se dneska podíváme, zdali je opravdu tak účinný i na nadýmání nebo se jedná pouze o poplašnou zprávu.
Proč je jablečný ocet doporučován jako “lék” proti nadýmání?
Všechno to má co dělat s probiotiky. Kyselina octová, vedlejší produkt cukru z kvašených jablek, je hlavním zdrojem probiotik, která zlepšují zdraví a funkci našich střev., ale bohužel, neexistují žádné jasné důkazy, které by podpořily tuto teorii. Další složkou je pektin, jenž je známý jako pomocník při redukci nadváhy. Jedná se o druh rozpustné vlákniny, obvykle obsažený ve zralých plodech, prospěšný pro zdraví tlustého střeva a regulaci střev. Množství pektinu je ale mnohem vyšší v samotném jablku než to, co je obsaženo v jedné lžíci jablečného octa, což znamená, že pro skutečný efekt byste museli vypít alespoň čtvrt hrnku jablečného octa pro požadovanou dávku pektinu.
Měli bychom tedy pít jablečný ocet, abychom se zbavili nadýmání?
Řekněme, že se rozhodnete vypít dostatek jablečného octa pro získání účinného množství pektinu (čtvrt hrnku). Jablečný ocet je velmi kyselá tekutina a více jak jedna polévková lžíce denně by mohla vážně poškodit vaše tělo, může vést k erozi zubní skloviny, pálení žáhy a podráždění trávicího systému. Nejhorší scénář, který by mohl nastat, je pokles draslíku v těle, což by mohlo ovlivnit jak funkci vašich svalů, tak i nervů. Nemusíte se bát začlenit jablečný ocet do vaší stravy, používejte ho na přípravu salátu, marinády nebo při nakládání zeleniny, ale nadýmání se snažte předejít omezením soli a pitím většího množství vody.
zdroj: www.womenshealthsa.co.za