Potraviny, které jsou u nás běžně dostupné, ale v Americe si je legálně rozhodně nepořídíte

Ačkoli se Spojené státy americké zdají zemí neomezených možností, může vás překvapit, kolik potravin si zde nemůžete koupit, protože jsou zakázané. Na to u sebe doma nemusíte být zrovna zvyklí. Jednat se může o alkohol, ale i o nepasterizované mléko. Přečtěte si seznam věcí, které v USA legálně rozhodně nepořídíte.

Žraločí ploutve

Žraločí ploutve lze nalézt v mnoha stáncích v Asii, kde jsou oceňovány zejména v polévce. Ne však ve Spojených státech, které velmi moudře zakázaly prodej žraločích ploutví, stejně jako barbarské praktiky lovení žraloků, odtrhávání jejich ploutví a vracení ryb zpět do vody, aby pomalu umíraly a trpěly.

Kaviár Beluga

Nejdražší z kaviárů pocházející z největšího jesetera. A zdá se, že i nejlepší. Je tak dobrý, že USA kdysi spotřebovaly astronomické množství (až 60 % světové produkce). Ovšem v roce 2005 si uvědomily, že nadměrný rybolov by za chvíli způsobil, že na světě nezůstanou žádný jeseteři, z nichž by tento lahodný kaviár mohl pocházet a je tedy potřeba se trochu uklidnit. Dovoz byl zakázán.

Nepasterizované mléko

Tady je to trochu komplikované. Oficiálně Úřad pro kontrolu potravin a léčiv zakázal prodej a distribuci syrového mléka ve Spojených státech, ale ve skutečnosti to závisí na jednotlivých zemích. Dvacet států zakazuje jeho prodej, zatímco 13 dalších ho povoluje v soukromých obchodech. Dalších 17 států umožňuje jeho prodej přímo na farmě, kde bylo vyrobeno. V každém případě, pokud se prodává nepasterizované mléko, musí být spotřebitelé varováni, že může obsahovat patogeny způsobující onemocnění.

Esenciální olej Sassafras

Velmi populární v Asii, zejména tam, kde se používá k boji proti různým onemocněním. Esenciální olej Sassafras byl kdysi široce konzumován i v Americe. Mohli jste jej nalézt v některých pivech a zejména v čajích. Od roku 1979 je však olej ze stromu sassafras klasifikován jako nebezpečný materiál, jehož používání Úřad pro kontrolu potravin a léčiv zakázal.

Absint

V Americe si s halucinogenními látkami nezahrávají. Je tedy logické, že absint je v USA zakázán. Od roku 2007 však dovážen být může, ale pouze za jedné jediné podmínky, a sice, že neobsahuje thujon, látku zodpovědnou za následné halucinace.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Topito.com