Lymfatické uzliny se nacházejí po celém těle a jsou důležitou součástí imunitního systému. Jejich účel spočívá v pomoci tělu rozpoznat a bojovat s choroboplodnými zárodky, infekcemi a jinými cizorodými látkami. Nahmatat je můžete v oblasti třísel, podpaží, krku, čelistí, uší nebo zadní strany hlavy. Web mayoclinic.org doporučuje v případě otoku lymfatických uzlin okamžitě kontaktovat lékaře.
Zduřelé lymfatické uzliny
Zduřené lymfatické uzliny jsou hlavním varovným signálem, který působí jako červené světlo, když vnitřní orgány čímkoli trpí. Otok lymfatických uzlin nebo bulky na krku, v podpaží či v tříslech jsou známkami změn v lymfatickém systému těla, které varují před rakovinou.
Například otok nebo bulka v lymfatických uzlinách je u žen známkou rakoviny prsu. Bezbolestná hrudka na krku, v podpaží nebo v tříslech může být časným příznakem leukémie.
Přihlédněte ke svému věku
Důležitou roli v diagnóze rakoviny hraje i věk pacienta, dále velikost zduřelých lymfatických uzlin, jejich složení a délka trvání otoku. Zejména u malých dětí se často najdou zduřelé lymfatické uzliny, ovšem v tomto případě je to považováno za normální.
Jakmile na svém těle zaznamenáte jakýkoli výkyv, nestyďte se kontaktovat svého lékaře. Včasná diagnóza je rozhodující v záchraně života. Spousta druhů rakovin se projeví zřejmými příznaky až ve chvíli, kdy může být pozdě.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: mayoclinic.org