Každý člověk má různé potřeby spánku, záleží na věku, úrovni aktivity během celého dne, biorytmu i zdraví. V běžném životě věnují lidé mnohem méně času na odpočinek a spánek než doporučovaných 8 hodin. Ale jsou mezi námi i tací, co využívají spánek až příliš především o víkendech, dovolené nebo během flexibilní pracovní doby. Pokud jste ti, kteří spí více, než udávají normy, jen proto, že si to můžete dovolit, vystavujete své tělo řadě problémů, kterým můžete v budoucnu čelit.
- Depresivní porucha – spíte víc a víc a tím méně a méně chcete ráno vstávat, to může vést k depresi a další únavě.
- Onemocnění srdce – spánek delší než 8 hodin denně zvyšuje pravděpodobnost úmrtí na srdeční infarkt o 34%.
- Bolesti hlavy – nadměrný spánek ovlivňuje mozkové neurotransmitery a hladinu serotoninu.
- Problémy s nadváhou – nedostatek i nadbytek spánku přímo souvisí s cukrovkou a obezitou.
- Problémy s pamětí – nadměrný spánek ovlivňuje náš mozek, který pak rychleji stárne.
- Nespavost – ráno dlouho spíte a večer trávíte dlouho do noci u počítače.
- Cukrovka – nedostatek i nadbytek spánku má negativní vliv na toleranci organismu vůči glukóze, pravděpodobnost vzniku cukrovky je 1,5 – 2krát vyšší.
- Předčasné úmrtí
- Problémy s páteří – páteř je kontraindikována pro delší pasivní ležení a spaní.
- Riziko Alzheimerovy choroby – ti, kteří spí déle, ve stáří mohou trpět demencí nebo Alzheimerovou chorobou dvakrát více než ostatní.
- Kratší život – přerušovaný spánek, žádný režim a tendence zaspávat, to vše vede k výkyvům krevního tlaku, riziku trombózy a svalové atrofie.
- Problémy s otěhotněním
- Zvýšená únava
- Riziko krevní mrtvice – spánek více než 8 hodin denně zvyšuje riziko koronárních srdečních onemocnění a krevní mrtvice o 33%.
- Poruchy biologických hodin
A kolik toho během dne naspíte vy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.
Zdroj: nextfeed.com/