Syndrom dráždivého tračníku je častou poruchou, vyskytující se asi u 15% populace, která postihuje tlusté střevo. Mezi příznaky patří zejména křeče, bolest břicha, nadýmání, plynatost a průjem nebo zácpa. Tento chronický stav byste rozhodně neměli za žádnou cenu opomíjet. Je třeba jej okamžitě a dlouhodobě léčit.
Většina lidí má možnost kontrolovat svůj stav regulací stravy, životního stylu a stresu. Závažnější případy je pak třeba léčit pomocí léků a poradenství. Syndrom dráždivého tračníku sice není nijak život ohrožující stav, ovšem může znamenat významné zdravotní komplikace a nepříjemnosti. Nastudujte si příčiny a spouštěče tohoto onemocnění, ať jste s ním více obeznámeni a víte, čeho se vyvarovat.
Příčiny vzniku syndromu dráždivého tračníku
- Nepravidelné svalové kontrakce ve střevě
- Abnormality v nervech zažívacího systému
- Zánět ve střevech
- Těžká infekce a růst bakterií
- Změny mikroflóry („dobrých“ bakterií ve střevech)
Spouštěče syndromu dráždivého tračníku
Příznaky syndromu dráždivého tračníku mohou být nejčastěji vyvolány každodenními faktory, jako je jídlo, stres a hormony. Zvláště konzumujete-li potraviny, jako jsou:
- Pšenice
- Mléčné výrobky
- Citrusy
- Fazole
- Zelí
- Mléko
- Sycené nápoje
Výzkum také naznačuje zvýšenou citlivost na:
- Uhlohydráty
- Fruktózu (ovoce a med)
- Laktózu (mléčné výrobky)
- Fruktany (pšenice, česnek, cibule)
- Polyoly (umělá sladidla, meruňky, třešně, nektarinky)
Mimo to pacienti se syndromem dráždivého tračníku prožívají horší příznaky v době zvýšeného stresu. Ale zatímco stres může symptomy zhoršit, není prokázanou příčinou.
Také hormonální změny mohou být faktorem vzniku této poruchy. Mnoho žen zjistilo, že jejich bolesti jsou horší během menstruace.
Zdál se vám tento článek přínosný? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.
Zdroj: womenworking.com