Většina lidí, kteří onemocní virem COVID-19 budou zažívat spíše mírný průběh nemoci, což znamená, že léčba bude probíhat doma, aby se zabránilo šíření koronaviru mezi ostatními lidi. Pokud patříte k osobám, jež o někoho pečují doma, měli byste dobře vědět, jak by taková léčba měla probíhat, jaké příznaky sledovat, jak zabránit šíření choroboplodných zárodků a především pečlivě zvážit, kdy je možnost izolaci doma ukončit nebo nemocného zavést do nemocnice.
Zabraňte šíření choroboplodných zárodků
Nemocný by měl zůstat v jedné místnosti, daleko od ostatních lidí, včetně osoby, která o něj pečuje. Pokud je to možné, ať používá pouze jednu koupelnu a zbytek rodiny druhou. Vyhněte se sdílení osobních věcí v jedné domácnosti, jako je například nádobí, ručníky nebo ložní prádlo. Noste ochranné roušky, jste-li s nemocným člověkem v jedné místnosti. Doma věnujte zvýšenou pozornost hygieně, často si myjte ruce mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 vteřin, zejména přijdete-li do kontaktu s nemocným. Stejně tak dezinfikujte každý povrch, s kterým nemocný člověk přijde do styku. Oblečení a ložní prádlo, které používal nemocný, důkladně vyperte.
Domácí léčba
Ujistěte se, že podáváte nemocnému dostatek tekutin, aby zůstal hydratovaný. Sledujte průběh příznaků, u většiny lidí symptomy trvají několik dní a po týdnu se začínají zlepšovat.
Ukončení domácí izolace
Lidé s COVID-19, kteří zůstali doma, mohou opět vyjít ven, pokud nebudou mít pozitivní test a splní tyto tři podmínky:
- Za posledních 72 hodin se u nich neobjevila horečka.
- Příznaky se zlepšily.
- Uplynulo nejméně 7 dní od prvního výskytu symptomů.
Kdy je třeba vyhledat odbornou pomoc?
Pokud se u viru COVID-19 objeví tyto varovné signály, okamžitě vyhledejte odbornou pomoc.
- Problémy s dýcháním
- Trvalá bolest nebo tlak na hrudníku
- Zmatení a neschopnost se vzbudit
- Modravé rty nebo tváře
Obrázky: Freepik