Domácí péče o nakaženého koronavirem. Co byste měli vědět a kdy je potřeba vyhledat pomoc

Většina lidí, kteří onemocní virem COVID-19 budou zažívat spíše mírný průběh nemoci, což znamená, že léčba bude probíhat doma, aby se zabránilo šíření koronaviru mezi ostatními lidi. Pokud patříte k osobám, jež o někoho pečují doma, měli byste dobře vědět, jak by taková léčba měla probíhat, jaké příznaky sledovat, jak zabránit šíření choroboplodných zárodků a především pečlivě zvážit, kdy je možnost izolaci doma ukončit nebo nemocného zavést do nemocnice.

Zabraňte šíření choroboplodných zárodků

Nemocný by měl zůstat v jedné místnosti, daleko od ostatních lidí, včetně osoby, která o něj pečuje. Pokud je to možné, ať používá pouze jednu koupelnu a zbytek rodiny druhou. Vyhněte se sdílení osobních věcí v jedné domácnosti, jako je například nádobí, ručníky nebo ložní prádlo. Noste ochranné roušky, jste-li s nemocným člověkem v jedné místnosti. Doma věnujte zvýšenou pozornost hygieně, často si myjte ruce mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 vteřin, zejména přijdete-li do kontaktu s nemocným. Stejně tak dezinfikujte každý povrch, s kterým nemocný člověk přijde do styku. Oblečení a ložní prádlo, které používal nemocný, důkladně vyperte.

Domácí léčba

Ujistěte se, že podáváte nemocnému dostatek tekutin, aby zůstal hydratovaný. Sledujte průběh příznaků, u většiny lidí symptomy trvají několik dní a po týdnu se začínají zlepšovat.

Ukončení domácí izolace

Lidé s COVID-19, kteří zůstali doma, mohou opět vyjít ven, pokud nebudou mít pozitivní test a splní tyto tři podmínky:

  • Za posledních 72 hodin se u nich neobjevila horečka.
  • Příznaky se zlepšily.
  • Uplynulo nejméně 7 dní od prvního výskytu symptomů.

Kdy je třeba vyhledat odbornou pomoc?

Pokud se u viru COVID-19 objeví tyto varovné signály, okamžitě vyhledejte odbornou pomoc.

  • Problémy s dýcháním
  • Trvalá bolest nebo tlak na hrudníku
  • Zmatení a neschopnost se vzbudit
  • Modravé rty nebo tváře

Obrázky: Freepik