Dyslexie v podstatě znamená problémy s učením, které člověku zhoršují schopnost číst a psát. Obvykle ovlivňuje rozpoznávání slov, pravopis a schopnost spojovat písmena se zvuky. Ovšem co je důležité, i když se jedná o neurologický stav, dyslexie nemá žádný vztah k inteligenci. V tomto článku se podrobně podíváme na symptomy dyslexie jak u dětí, tak i dospělých.
Lidé mohou vykazovat příznaky dyslexie v jakémkoli věku, ale zpravidla se objevují už v dětství.
Učit se mluvit
Dítěti s dyslexií může trvat déle, než se naučí mluvit. Mohou také nesprávně vyslovovat některá slova nebo nerozlišovat mezi různým zněním slov.
Učit se číst
Problém se může projevit již v předškolním věku. Pro jedince je těžké spojovat písmena se zvuky. Má problémy s gramatikou, s porozuměním čteného textu, plynulostí čtení nebo strukturou věty.
Učit se psát
Na papíře může osoba s dyslexií měnit čísla za písmena a naopak, aniž by si to vůbec uvědomovala.
Zpracování zvuků
Pokud má slovo více než dvě slabiky, může být zpracování zvuků mnohem náročnější.
Učit se skupinu dat
Dětem s dyslexií může trvat déle, než se naučí písmena abecedy a jejich vyslovování. Mohou mít také problémy zapamatovat si dny v týdnu, měsíce v roce, barvy nebo některé aritmetické tabulky.
Problémy s koordinací
Například chytání míče může být obtížné, stejně tak pohyby doleva nebo doprava.
Potíže s koncentrací
Pro lidi s dyslexií je náročnější číst a psát, což znamená, že po několika minutách se cítí vyčerpaní, čímž nastávají i potíže s koncentrací.
Nelogická posloupnost myšlenek
Osoba s dyslexií může vyjadřovat své myšlenky v posloupnosti, která se okolí může zdát nelogická a nedává žádný smysl.
Obrázky: Freepik