V průběhu stárnutí se objevují nejrůznější změny na naší kůži. Objevují se nejen vrásky a pihy, ale také různé druhy kožních výrůstků a benigních nádorků. Mezi nimi jsou také podivně vyhlížející vystouplé či ploché jasně rudé tečky, které by vypadaly jako pihy, jen kdyby nebyly tolik červené. Co jsou vlastně zač, jsou nebezpečné a dá se jich nějakým způsobem zbavit?
Angiomy čili nezhoubné nádorky z nových cév
Jasně červená mateřská znaménka ve skutečnosti žádnými mateřskými znaménky nejsou. Jsou to maličké nádory na kůži, které vytvářejí rozrůstající se krevní cévy. Kromě toho, že někdy vypadají docela nepěkně, nejsou žádným způsobem nebezpečné nebo škodlivé a za normálních okolností není třeba jejich přítomnost nijak řešit. Jejich původ je nicméně dosud lékařsky neprobádaný a nevysvětlený. Má se za to, že jejich výskyt je daný geneticky a pakliže se tyto rudé skvrnky vyskytly u jednoho či obou vašich rodičů, je velmi pravděpodobné, že se vám časem udělají také.
Než ale mávnete rukou nad každou zvláštně vyhlížející skvrnkou, je třeba vás předem varovat. Existují různé druhy melanomů, tedy rakovinných nádorů kůže, které se vyznačují také různou barvou a vedle černých a tmavě hnědých se mohou vyskytnout i červené. Proto je lepší, pakliže máte o původu svého rudého flíčku nějaké nejasnosti, raději se poradit s kožním lékařem, který provede diagnostiku tkáně a vyloučí případné onkologické onemocnění.
Odstranění angiomů provede lékař, podomácku to není vhodné
Pakliže byste se rádi některého ze svých rudných angiomů zbavili, máte několik možností. Zbavit by vás jich mohla teoreticky i kosmetička, nicméně je lepší nechat raději provést lékařský rozbor tkáně, aby se vyloučily případné zdravotní komplikace a rakovinného bujení.
Pokud byste se chtěli zbavovat těchto drobných útvarů sami podomácku, lékaři od toho velmi vážně odrazují. Protože se angiomy vytvářejí z krevních cév, velmi reálně hrozí jejich silné krvácení, které by vás nakonec do ordinace lékaře stejně donutilo zajít a nakonec vám to způsobí ještě víc komplikaci, než by bylo nutné.
Jediná správná odpověď tedy zní: dermatolog. V jeho ordinaci vás čekají tři různé možnosti odstranění těchto červených útvarů. Jednou z nich je speciální jehla, která vytváří jemný elektrický výboj, který jednak odstraní nádorek a jednak rovnou zataví cévky, aby nedošlo k následnému krvácení. Nevýhodou je, že i přes místní znecitlivění zákrok trochu bolí.
Druhou možností je laser, který není tolik bolestivý a nezanechává ani případné další jizvičky. Nevýhodou je však finanční náročnost tohoto ošetření. Třetí možnost pak tvoří zmrazení neboli kryoterapie. Ta není finančně náročná ani tolik bolestivá, nicméně zase může zanechat celkem patrné jizvy, a proto je vhodná jen pro pacienty s velmi světlou a jinak zdravou kůží, na které jizvičky nebudou natolik patrné.
Pokud vám ale angiomy nezpůsobují žádné potíže, je lepší je nijak neřešit. Jak už jsme se zmínili v úvodu, jsou naprosto neškodné.
Obrázky: Videostill