Faktory ovlivňující krevní oběh. Zásadní je dbát na prevenci

Správný krevní oběh je důležitý, aby krev cirkulující v našich cévách mohla dodávat kyslík a živiny do buněk a odtud eliminovat oxid uhličitý a odpadní materiál. Krevní oběh je ale ovlivněn několika faktory, které bychom si měli hlídat, pokud chceme, aby v našem těle fungovalo všechno přesně tak, jak má.

Krevní tlak

Je definován dvěma hodnotami – první číslo představuje systolický tlak (tlak měřený v hlavní tepně paže během funkce srdce) a druhé číslo je diastolický tlak (nejnižší tlak). U dospělých jedinců se normální krevní tlak pohybuje v hodnotách 120-129 / 80-85. Vše závisí na věku a zdravotním stavu. Lidé s nízkým krevním tlakem mohou pociťovat chlad v končetinách, slabost a závratě. Doporučuje se pravidelné měření krevního tlaku u lékaře i v pohodlí domova.

Srdce

Zdravé srdce pracuje jako pumpa. Srdeční infarkt, srdeční selhání a jiné srdeční choroby více a více srdce zatěžují a pumpování krve tak nebude úplně nejlepší. Choďte na pravidelné prohlídky EKG a na srdeční ultrazvuk.

Cévy

Jak tepny, tak i žíly potřebují k udržení svého dobrého stavu normální krevní oběh. Tuhé, vápenaté stěny tepen ovlivňují krevní tlak a nemohou se přizpůsobit krvi čerpané srdcem. Rozšířené žíly v dolních končetinách zase brání vhodnému průtoku krve zpět do srdce. Nejlepší metodou, jak se nechat vyšetřit, je angiografie.

Krev

Aby mohla krev transportovat dostatek kyslíku do buněk, potřebuje dostatečný počet kvalitních červených krvinek. To je ovlivněno stavem naší kostní dřeně a dodávkami minerálů a vitamínů.

Příznaky špatného krevního oběhu

  • Dlouhodobá slabost a únava
  • Závratě a dušnost
  • Necitlivost a brnění v končetinách
  • Chlad, teplo a otoky končetin
  • Fialové zbarvení končetin

Obrázky: Pixabay