Čištění trouby je namáhavá práce, kterou nikdo z nás nedělá rád. Zbytky zčernalého a tuze připečeného jídla se totiž velmi nesnadno odstraňují a ani specializované chemické prostředky na čištění trouby si s ní někdy neporadí (a kromě toho také dráždí pokožku). Nic naplat, čas od času se však trouba vyčistit musí. Naštěstí existuje jeden domácí způsob, jak se špíny zbavit spolehlivě a navíc snadno a levně. Budete k tomu potřebovat jenom pár základních potřeb.
Trouba je jedním z nejužívanějších spotřebičů v každé domácnosti a jako taková je pod neustálým náporem nečistot, kterých se jen tak mýdlovou vodou nezbavíte. K jejímu čištění je zapotřebí využít látky a směsi těžšího kalibru, nejlépe ale tak, abychom tím neuškodili životnímu prostředí ani sami sobě. Naštěstí příroda vymyslela pár šikovných preparátů, které jsou jak silné a účinné, tak ale i bezpečné. A většinu z nich s největší pravděpodobností máte neustále doma.
Na čištění trouby budete potřebovat:
- Vodu
- Láhev s rozprašovačem
- Jedlou sodu
- Hadřík nebo houbu
- Ocet
- Malou misku
Fáze 1 – Hrubé nečistoty
Nejdříve z trouby vyndejte všechny stojany a mřížky, případně další příslušenství, kterým je vybavena. Mokrým hadrem nebo houbou se pokuste setřít hrubé nečistoty, připálené kousky jídla atd. Pokud to nejde, můžete je zkusit jemně oškrábat špachtlí nebo vařečkou. Pracujte ale opatrně, ať troubu nepoškodíte.
Fáze 2 – Jemné nečistoty
Když jsou hrubé nánosy pryč, vezměte misku, nasypejte do ní trochu jedlé sody a přidejte vodu v takovém množství, abyste rozmícháním vytvořili hustou pastu. Tuto směs nejlépe silikonovou štětkou naneste po celém povrchu trouby. Nemusíte nijak zvlášť dbát o rovnoměrný nátěr, důležité je, aby byl směsí pokryt opravdu celý povrch. Takto nechte sodovou pastu působit přes noc, ideálně alespoň 12 hodin.
Po uplynutí doby vlhkým hadrem nebo houbičkou setřete pastu, která v mezičase přijala temně hnědou barvu od rozpuštěných nánosů v troubě. Pečlivě odstraňte veškeré zbytky jedlé sody.
Fáze 3 – Lesk
Stříkací láhev naplňte octem a postříkejte jím celý vnitřek trouby, který byl původně pokryt sodovou pastou. Pokud někde zůstaly zbytky sody, začne směs divoce pěnit. To ničemu nevadí. Když postříkáte celý povrch, vezměte opět vlhký hadřík a celou troubu důkladně očistěte. Uvidíte, že se vám rozzáří pod rukama.
Nakonec troubu na 15 až 20 minut zapněte na nízkou teplotu, aby se dobře vysušila a můžete ji opět používat.
Obrázky: Freepik