Jak se chová tělo, když mu chybí hormony štěstí

Pocit štěstí není pouze stav spojený s pozitivním přístupem k životu. Je třeba i určitých biochemických procesů v našem těle, abychom cítili duševní rovnováhu a byli šťastní. Pokud je tato rovnováha narušena, projevuje se to určitými příznaky.

Spousta jídla

Pokud vaše tělo touží po velkém množství sladkostí a jiných lahodných sacharidech (hranolky, sušenky), je to známka nízké hladiny serotoninu, sloučeniny, díky které se cítíme lépe. Jídlo nám ale pomůže pouze na krátkou dobu, proto otevíráme lednici častěji a častěji, podle toho, jak moc se cítíme smutní nebo nešťastní.

Nárůst hmotnosti

Příliš mnoho jídla vede také k nárůstu tělesné hmotnosti. Pokud si všimnete, že už nejste schopni dopnout své oblíbené džíny, je to náznak toho, že něco přeháníte.

Citlivost prsou

Je-li v těle nízká hladina estrogenu, může se u vás objevit citlivost prsou, a to bez ohledu na to, zdali máte nebo nemáte zrovna menstruaci.

Nízká úroveň empatie

Existuje souvislost mezi hormonem oxytocinem a empatií. V nešťastném období života budete mít pocit, že nikdo nemá větší problémy než vy sami a všichni ostatní si ve srovnání s vámi stěžují na hlouposti.

Bolest hlavy

Nedostatek progesteronu může způsobit bolesti hlavy, ženský pohlavní hormon, který může také ovlivnit vaši náladu.

Nespavost

Nízká hladina serotoninu může také vést k nespavosti. Lidé, kteří jsou pod neustálým stresem, jsou nespokojeni se svým životem a vedou sedavý životní styl, nespí dobře a několikrát za noc se budí.

Třas

Jakmile není v těle dostatečné množství dopaminu, důsledkem mohou být nechtěné svalové kontrakce. Nejčastěji se třas vyskytuje v rukou.

Obrázky: Freepik