S obličejovými rouškami se pomalu sžíváme a učíme se je používat. Díky jejich masovému používání se rovněž rozšiřují naše znalosti a zkušenosti o tom, jak tyto ochranné pomůcky fungují a co případně narušuje jejich schopnost ochránit naše zdraví před útokem koronaviru a nejrůznějších dalších patogenů. Novým poznatkem lékařů nyní je, že pakliže se ženy pod ústenkou nalíčí make-upem, může tato olejovitá substance narušit účinnost její ochrany.
S rouškami to ještě úplně neumíme
Kvůli pandemii koronaviru, který se velice rychle šíří prostřednictvím vydechovaných aerosolů, se roušky staly běžnou součástí každodenních životů našich i lidí prakticky po celé planetě. Obava z nákazy je silnější, a tak si více či méně dobrovolně raději zakrýváme dýchací cesty ve snaze znemožnit průchod zákeřného viru. Protože pravidla nošení těchto ochranných pomůcek však dosud nejsou řádně rozšířena a lidé je nemají plně zažitá, dopouštějí se jejich nositelé celé řady chyb, které narušují neprůchodnost roušky a tím i její ochrannou funkci. Jedním z takových „zlozvyků“ je líčení.
Dermatologové z Brazílie, která je už téměř půl roku koronavirem vůbec nejzaraženější zemí na světě, varují zejména ženy ze své země, ale i z celého světa, aby pod rouškou nenosily make-up.
Mastné krémy snižují filtrační účinnost masky
„Při kontaktu s make-upem se rouška považuje za kontaminovanou a je nutné ji zlikvidovat. Na vrstvě make-upu se totiž hromadí nečistoty, které se následně usazují ve vláknech roušky, což snižuje její účinnost, pokud jde o zabránění průchodu patogenů, jako je nový koronavirus,“ vysvětlil dermatolog Kédima Nassif z Brazilské dermatologické společnosti s tím, že se nejedná jen o samotný make-up, ale i o další produkty, jako jsou krémy a další mastné produkty, které se používají pro péči o pleť.
Jako řešení proto dermatolog doporučuje použití řidších a lehčích produktů, jako jsou séra nebo pleťové gely, které jsou z hlediska používání roušky bezpečné.
Obrázky: Pixabay