Samovolné krvácení je vždy problém. Ať už z nosu, z kůže nebo „jen“ zvýšená tvorba modřin, to vše a několik dalších značí potíže, s nimiž se lidské tělo potýká. Důvodů nadměrného krvácení může být povícero, od nedostatku vitaminů až po závažné choroby. Může jít i o důsledky užívání některých druhů léčiv, jako jsou antibiotika či léky na ředění krve.
Závažné krvácení může ohrozit váš život
Ztráta krve může být různě závažná. Může se jednat o různě silné krvácení z nosu a dalších sliznic, z kůže i o nadměrnou tvorbu modřin bez zjevného důvodu. Důvodem pak může být například nedostatek vitaminu K, hemofilie, nízký počet krevních destiček, ale i onemocnění jater, leukémie nebo poškození mozku a mnohé další.
Problémy je třeba začít řešit už v počátcích, dokud se jedná jen o lehké formy krvácivosti. Pakliže by se potíže zhoršily a docházelo k masivnějšímu krvácení, může velká ztráta krve vést až ke vzniku šoku, který snižuje průtok krve v těle a tím snižuje okysličení a vyživení tělních tkání, což může akutně ohrozit i život pacienta.
Krvácení však mohou způsobovat i některé druhy léků. Patří mezi ně například aspirin, léky na trombózu a ředění krve nebo některá antibiotika. Pakliže užíváte některý z těchto přípravků a máte potíže s krvácivostí tkání, neprodleně se obraťte na svého lékaře.
Tlak a led – domácí řešení lehké krvácivosti
Pakliže váš stav není natolik závažný, aby ohrozil váš život a byla nutná transfuze krve, můžete vyzkoušet některé domácí způsoby, jak lehké krvácení zastavit..
Pro zástavu lehčího povrchového krvácení téměř po celém těle je aplikace tlakového obvazu na postižené místo. Jedná se o nejlepší způsob, jak se vnějšího krvácení zbavit. Jediné místo, které k tomuto postupu není vhodné, je oblast očí.
Dalším způsobem, jak se zbavit krvácení, je aplikace studeného obkladu či ledu. Principem je fyzikální vlastnost materiálů, v tomto případě tkání, které se při kontaktu s chladem stahují. Tím, že se cévy stáhnou a zúží, snížíte průtok krve. Led je zároveň dobrým způsobem, jak se zbavit bolesti a otoků. Jediné pravidlo je, že není vhodné led na kůži aplikovat přímo. Mohlo by dojít k popáleninám tkáně, proto ho vždy nejprve zabalte do ručníku nebo nějaké jiné tkaniny a až takto jej aplikujte na postižené místo.
Obrázky: Freepik