Peroxid vodíku není jenom dezinfekce, při péči o zdraví má mnoho využití

Každé dítě a potažmo i dospělý má s peroxidem vodíku své bohaté zkušenosti. To, čeho jsme se však v mládí tolik obávali, však není jenom jednoúčelná tekutina pro dezinfekci rozbitých kolenou a loktů. Ve skutečnosti má velmi mnohostranné využití v domácnosti i v péči o zdraví, od boje s bakteriemi až po zesvětlování čehokoliv.

Léčba bakteriálních a virových infekcí

Pokud pociťujete první příznaky nachlazení nebo chřipky, nakloňte hlavu a kápněte si do ucha 3 kapky peroxidu vodíku. Nechte je deset minut působit, nakloňte hlavu na opačnou stranu a nechte roztok opět vytéct ven.

Výplach úst

Svým chemickým složením je peroxid vodíku ideálním prostředkem pro boj proti přemnožení bakterií v ústech. Stačí přidat dvě kapky do vlažné vody a zbavíte se zápachu z úst i zubního plaku.

Bělení zubů

Peroxid vodíku má skvělou schopnost odbarvovat téměř cokoliv, což jej činí vhodným prostředkem pro bělení zubů. Stačí přidat jednu čajovou lžičku peroxidu do dvou lžic čisté vody. Poté, co si vyčistíte zuby, si jednu až dvě minuty vyplachujte touto směsí ústa a pak ještě jednou čistou vodou. Tuto kúru nepoužívejte častěji než třikrát týdně, abyste si nenarušili sklovinu.

Zesvětlení vlasů

Pakliže byste rádi dopřáli svým vlasům světlejší barevný odstín, můžete toho dosáhnout aplikací peroxidu (neměl by být koncentrovanější než 3 %, aby vám nevypadaly vlasy). Naplňte roztokem láhev s rozprašovačem a postříkejte jím vlhké vlasy. Nechte 15 minut působit a opláchněte. Po několika aplikacích vaše vlasy zesvětlí.

Proti bolesti zubů

Smíchejte lžíci peroxidu vodíku se lžící kokosového oleje a touto směsí promažte bolavý zub.

Čištění pleti

Pokud trpíte na akné a zarudlé skvrny na kůži, opláchněte pleť peroxidem vodíku a pak důkladně opláchněte.

Dezinfekce rukou

Pro udržení pokožky rukou bez bakterií a virů můžete po umytí rukou použít oplach peroxidem. Ten nepřežije ani koronavirus.

Obrázky: Freepik