Je zcela přirozené, že se naše pokožka v zimních měsících ochladí a tím mění svou barvu. Existují však lidé, u kterých se nelze bavit o přirozeném procesu, ale o příznaku takzvaného Raynaudova syndromu, který postihuje především periferní části horních končetin. Jaké jsou jeho charakteristické rysy, se dozvíte v následujícím článku.
Co je Raynaudův syndrom
U tohoto onemocnění dochází k poruchám krevního oběhu v horních končetinách, zpravidla na konečcích prstů. Výsledkem pak je, že špičky našich prstů zbělají, kůže se napne a bolí a poté pokožka zešedne.
Příčiny Raynaudova syndromu
Jednou z hlavních příčin syndromu je měnící se viskozita cirkulující krve. Jedná se o případ, kdy v krvi proudí krevní bílkovina, která mění svou hustotu v reakci na chlad. Může to být spojeno s některými druhy rakoviny, krvetvornými chorobami nebo i virovými infekcemi, jako je žloutenka. Všechna tato onemocnění mohou způsobit změny v hustotě bílkovin v krvi.
Další příčinou může být nadměrné zúžení krevních cév, což může způsobit několik věcí. Na jedné straně se pojivová tkáň kolem krevních cév zmenší, většinou se tak děje u imunitních onemocnění, které téměř dusí naše cévy. Na druhé straně se mohou krevní cévy příliš zúžit po transplantaci kostní dřeně. V neposlední řadě se může jednat o nervové poruchy.
Příznaky Raynaudova syndromu
Typickým příznakem Raynaudova syndromu je, jak už bylo uvedeno výše, zbělení a následné zešednutí konečků prstů u rukou. Jedná se o ošklivý problém, kdy pacient musí být pečlivě chráněn před chladem. V praxi to znamená, že musíte nosit rukavice už od podzimu, jinak budou vaše ruce nejen bolavé a studené, ale také nemotorné. Ztratíte cit a uchopit předměty pro vás může být veliký problém.
Obrázky: Pixabay