Nejčastější faktory způsobující mužskou neplodnost

Potíže s otěhotněním zažívá stále větší množství mladých párů a až ze 30 procent je problém zapříčiněn výlučně mužem. Příčiny mohou být genetické i sekundární, jako jsou různé genitální infekce, nadužívání alkoholu, tabákových výrobků či drog anebo i některých druhů léků. Jednou z příčin může být také obezita nebo fyzická nečinnost, které snižují tvorbu a pohyblivost spermií. Na vině však mohou být i další tělesné obtíže, které mohou vyústit ve snížené množství či malformace spermií, což má za následek neplodnost.

Kdo stojí za neplodností

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) bývá mužská neplodnost nejčastější příčinou potíží s otěhotněním, a to i přesto, že v dřívějších dobách se potíže hledávaly spíše u žen. Vědecké výzkumy ale ukázaly, že zatímco potíže s plodností na straně ženy se objevují jen ve 25 procentech případů, problémy na straně muže se vyskytují až ve 33 procentech. Ve 20 procentech případů se pak vyskytují obtíže u obou partnerů, což znamená, že mužská neplodnost se vyskytuje až u padesáti procent případů potíží s početím potomka.

Příčiny přitom leží v nejrůznějších druzích příčin. Ve hře může být nedostatečné vyvinutí mužských pohlavních žláz, různé genetické odchylky, ale také příliš těsný oděv, jízda na kole či na koni, anebo dlouhé sezení v autě. Negativně se na zdraví spermií podepisuje i zvýšená teplota varlat, kterou mohou zapříčinit časté horké koupele, návštěvy sauny, vyhřívané sedačky v autě i práce na notebooku, který máte položený na klíně.

Nemoci, které mohou způsobit neplodnost

Mužskou plodnost mohou negativně ovlivnit také různé druhy nemocí, které mohou, ale také nemusejí souviset s pohlavními orgány. Jedná se zejména o:

1.      Chlamydie

2.      Diabetes

3.      Malárie

4.      Nádorová onemocnění

5.      Porucha funkce štítné žlázy

6.      Příušnice a spalničky prodělané v dospělosti

Mužskou neplodnost může vyloučit či potvrdit lékařské vyšetření vzorku ejakulátu a celkového zdravotního stavu. Za jistých okolností však může napomoci i prosté pozorování. U muže se neplodnost může projevovat například neschopností ejakulovat, případně příliš malým množstvím ejakulátu. Jisté je, že pakliže ani po jednom roce pravidelného nechráněného pohlavního styku k početí potomka nedošlo, je pravděpodobné, že jeden či oba z partnerů se potýkají s neplodností.

Obrázky: Freepik