Tvar, struktura a barva vašich nehtů může poukázat na stav vašeho tělesného zdraví. O tom, že se z nehtů dá o člověku ledacos vyčíst, věděli už dávní lékaři ze starověké Číny a dnešní věda jejich znalosti potvrzuje. Proto si během pročítání tohoto článku pečlivě své nehty prohlédněte, abyste zjistili, zda se některý ze zmiňovaných bodů netýká i vás.
Bílá nehtová lůžka
Bělost nehtů přímo souvisí se stavem čisticích orgánů, tedy jater a ledvin. Bělost může být také způsobena nedostatečnou výživou a nízkým příjmem vitaminů a bílkovin. Pokud máte bílé nehty, zaměřte se na konzumaci potravin bohatých na železo, zinek a vitamin C. Pakliže to nepomůže ani po pár týdnech, raději se poraďte s lékařem.
Zažloutlé nehty
Žluté nehty mohou mít hned několik různých příčin. Může to být známkou infekce či vážných zdravotních problémů. Kromě toho se ale může jednat i o důsledek příliš častého lakování nehtů, aniž by se jim ponechal prostor na provětrání a odpočinutí si od laku. To je vůbec nejčastější důvod žloutnutí nehtů. Pokud ale s lakováním nemáte nic společného, zkuste nejprve zvýšit příjem vitaminu E, a to jak potravinami, tak i různými krémy na ruce. Můžete si také zkusit nehty ošetřit šťávou z citrónu, která by nažloutlý povlak mohla odstranit. Pakliže nic nepomůže, zajděte k lékaři.
Měkké a lámavé nehty
Pokud se vaše nehty samovolně a snadno lámou, může to být příznak anémie. Proto je vhodné zařadit do jídelníčku více potravin bohatých na bílkoviny a železo, jako je červené maso či vaječný žloutek. To by mělo pomoci. Tenká struktura nehtů pak může být i důsledkem nedostatečné funkce štítné žlázy. Pokud tedy změna jídelníčku nepomůže, poraďte se s odborníkem.
Praskliny a hrboly na nehtech
Hrbolaté, důlkaté či popraskané nehty bývají důsledkem kožního onemocnění zvaného psoriáza. Určitě s návštěvou lékaře neváhejte.
Obrázky: Freepik