Péče o staršího člena rodiny během pandemie. Využijte technologií pro zamezení sociální izolace

COVID-19, onemocnění způsobené novým koronavirem, je zvláště nebezpečný pro starší lidi s těžkými nemocemi, jako jsou srdeční choroby, nemoci plic, cukrovka nebo rakovina. Tito jedinci mají vyšší pravděpodobnost závažné až smrtelné infekce koronavirem než jiné věkové skupiny. Pokud se staráte o staršího člena rodiny, měli byste vědět, jak jej udržet v bezpečí.

Preventivní opatření

Nejdůležitější je, abyste přijmuli veškerá preventivní opatření, díky kterým se sami vyhnete infekci. Platí stále totéž, časté mytí rukou, a to nejen při návratu domů, ale i před a po přípravě jídla, použití koupelny nebo dotyku povrchů na veřejných místech. Doba mytí rukou by měla být minimálně 20 vteřin. Vyhýbejte se davům, co to jde, při kýchání nebo kašli si zakryjte ústa ohybem loktu, nedotýkejte se obličeje a svou domácnost často dezinfikujte.

Fyzické distancování nemusí znamenat sociální izolaci

Jedním z důležitých způsobů, jak snížit riziko nákazy, je omezení osobních návštěv. To ale může být obtížné zvláště pro starší lidi, kteří si váží času stráveného s přáteli a členy rodiny. Fyzické distancování ale nemusí nutně znamenat sociální izolaci nebo osamělost, které by mohly mít negativní dopad na imunitu a duševní zdraví starších lidí. Je potřeba najít alternativy, jak by mohlo dojít ke kontaktu s blízkými. V tomto případě rozhodně neváhejte využít všeho, co nám technologie nabízí pro udržení spojení. Pomozte svým starším příbuzným videochatovat s ostatními skrze chytrý telefon, tablet nebo počítač. Používejte aplikaci k poskytnutí titulků pro starší se sluchovými problémy a povzbuďte přátele a rodinu mimo vaši domácnost, aby více telefonovali nebo psali milované starší osobě.

Najděte jim zábavu nebo práci

Snažte se své starší příbuzné zapojit do každodenních povinností nebo jim najděte zábavu. Můžete se společně projít v přírodě, kde nepotkáte ani živáčka, popřípadě je můžete zapojit do jednoduchých domácích prací, které odpovídají jejich fyzickým možnostem. Můžete si protřídit fotografie a u toho zavzpomínat, podívejte se na film.

Odložte zbytečné návštěvy u lékaře

Pokud se starší člověk ve vaší péči cítí dobře, zvažte odložení návštěv u lékaře, pokud se nejedná o nic akutního.

Mluvte s nimi

Zapojte staršího člena rodiny do diskuzí o tom, jak zvládají přerušení rutin a jak nemoc funguje, pokud dojde k nákaze. Když si rodina promluví předem, dojde ke snížení stresu a pomůže to každému cítit se více připraveni a informováni.

Obrázky: Freepik