Ve známém rčení se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Zdá se, že v naší republice to platí jednoznačně, neboť psi jsou u nás zdaleka nejčastějším a také nejoblíbenějším domácím mazlíčkem, v našich domácnostech jich žije více než dva miliony. To je v přepočtu na jednoho obyvatele suverénně nejvíce v celé Evropě. Psy si lidé ale často pořizují nejen jako přátele, ale rovněž jako ochránce svého majetku, například rodinného domu, nebo jako pomocníky pro výkon určitého povolání. Určitě už jste také zcela jistě někdy četli dojemný příběh o tom, jak pes svým majitelům pomohl a svým odvážným činem jim zachránil život. Dnes se ale v souvislosti se psy zaměříme na něco trochu, na to, jak se v průběhu času měnili.
Od pravěku až po dnešní dobu
Psi jsou společníky lidí již mnoho tisíciletí, trochu zjednodušeně se dá říci již od pravěku, kdy lidem pomáhali například při lovu zvěře. Ostatně této vlastnosti psů se velmi bohatě využívalo také po celou dobu středověku, kdy každý šlechtic měl hned celou smečku svých loveckých psů. Postupem času začalo být pro lidstvo stále důležitější také to, jak pes vypadá, a to vedlo k nejrůznějšímu křížení a šlechtění těchto čtyřnohých mazlíčků. Cílem bylo to, aby psi byli co nejkrásnější, dobře stavění a také chytří.
Kratší nohy i delší uši
Možná si mnoho z vás neuvědomuje, že kvůli tomuto šlechtění a křížení psů tak mnohé dnešní rasy psů vypadají jinak než například ještě přes sto lety. Důkazem, že tomu tak opravdu je, mohou být následující fotografie, které ukazují stejné rasy psů, jak vypadaly v roce 2015 a v roce 1915. Na fotografiích jsou velmi dobře patrné poměrně velké změny, ke kterým například u plemen baseta, dobrmana, německého ovčáka, jezevčíka, bernardýna či boxera z hlediska vzhledu došlo. Většina změn se týká zejména stavby těla, délky nohou a uší. Bohužel výsledkem šlechtění není jen změna vzhledu, ale také větší náchylnost některých plemen psů k různým nemocem či genetickým chorobám.
Obrázky: Pixabay