Důvody, proč je dobré, aby s vámi spal pejsek v posteli

Česká republika je v porovnání s ostatními státy specifická hned v několika oblastech. Jednou z nich je zcela jistě počet psů. Alespoň jednoho psího mazlíčka totiž najdeme téměř v každé druhé české domácnosti. Pro mnoho lidí je pes často více než jen obyčejným zvířecím miláčkem, jedná se v mnoha případech o rovnoprávného člena rodiny, který má svá práva. Jedním z nich je v některých domácnostech i to, že psi mohou spát se svými páníčky v posteli.

Kteří psi spí v posteli nejčastěji?

Předně je třeba říci, že toto privilegium neplatí zcela pro všechny psy. Pokud se jedná o hlídacího psa, který spí na zahradě rodinného domu v boudě, o spaní v posteli si takový pes může nechat je zdát. Většinou jde o výsadu menších psů, kteří žijí se svými páníčky v bytech, a jen dodejme, že častěji spaní v posteli psům dovolují ženy než muži. Mnoho lidí se nad zvykem spát v posteli se svým psem poněkud nedůvěřivě podivuje, neboť ho považuje za nehygienické. Nicméně poslední studie, které se fenoménem spaní se čtyřnohým miláčkem zabývaly, upozorňují na to, že společnost psa při spánku má pro jejich majitele překvapivě mnoho zdravotních výhod. Které to jsou?

Pohodlí a uvolnění

Jedním z kladů, na které tyto studie upozorňují, je například to, že teplo a rytmické dýchání psa má v posteli na člověka uklidňující účinky, pomáhá nám lépe se uvolnit a v souvislosti s tím také rychleji a lépe usnout. Lidé, kteří pravidelně spí se svými psy, například téměř vůbec netrpí problémy s nespavostí.

Pryč se stresem a depresemi

Přítomnost psa obecně má pozitivní a uklidňující účinky na náš organismus, pomáhá nám lépe a rychleji odstranit stres. Stejně tomu je i během spánku, kdy k příjemnému pocitu přispívá i teplo, které naši mazlíčci vyzařují. 

Pocit bezpečí

V neposlední řadě, pokud jsme například sami doma, nám psi poskytují větší pocit bezpečí. Mají totiž mnohem lepší sluch, a tak víme, že by nás v případě potenciálního nebezpečí ihned vzbudili. Překvapivé je, že i psům se s lidmi spí velmi dobře, berou naši přítomnost během spánku jako jeden z největších důkazů naší lásky.

Obrázky: Freepik