Britové chtějí infikovat zdravé jedince virem Covid-19 a testovat vakcínu

Záměrné infikování někoho nákazou Covid-19 představuje velké etické dilema, a to zejména proto, že neexistuje léčba k vyléčení pacientů, i když existují některé léky a metody, díky nimž je možné zmírnit průběh nemoci. Základem ovšem zůstává, že každý člověk na koronavirus reaguje úplně jinak. U lidských pokusných morčat tak nebude možné odhadnout, jak zareagují právě oni a zda pro ně nebude záměrné infikování smrtelné.

První svého druhu

Vývoj vakcíny proti Covid-19 se stal prioritou pro všechny farmaceutické laboratoře po celém světě. Velká Británie chce být první, stejně jako všichni ostatní. A proto se rozhodla, že provede studie, ve kterých budou zdraví dobrovolníci záměrně vystaveni viru Covid-19. Tyto studie mají začít v lednu a jejich cílem je urychlit hledání účinných a bezpečných vakcín proti novému typu koronaviru. Kdo na tom bude pracovat a za kolik?

  • Britská vláda hodlá investovat ekvivalent téměř 250 milionů liber
  • Do studie se zapojí odborníci z Imperial College London

Odborníci říkají, že bezpečnost dobrovolníků bude prioritou číslo jedna. Ještě před spuštěním celého projektu ovšem musí získat souhlas etické komise a souhlas regulačních orgánů. Bez toho začít vůbec nemohou. Zda se jedná o etické testování, zůstává nadále velkým otazníkem.

Má tato studie nějaké výhody?

Hlavní překážkou výzkumu je riziko pro život účastníků studie, protože dosud neexistuje žádná léčba, která by zabránila úmrtí osob infikovaných novým koronavirem. Obecně podle odhadů zemře jeden ze sta infikovaných Covid-19.

Výhodou tohoto typu studie je, že nabízí mnohem rychlejší způsob testování vakcín, protože na rozdíl od tradičních studií nevyžaduje čekání na to, aby lidé, kteří dostali vakcíny v testech, byli přirozeně vystaveni nemoci. Účastnit se mohou dobrovolníci ve věku mezi 18 a 30 lety v dobrém zdravotním stavu, bez předem existujících chorob.

Obrázky: Freepik