Základní rozdíly mezi cukrovkou 1. a 2. typu. Příčiny, léčba a rizikové skupiny

Cukrovka je chronické onemocnění, které ovlivňuje metabolismus cukru v krvi. Když tělo funguje správně, cukr (glukóza) vyživuje buňky. Za přítomnosti cukrovky ale není glukóza schopna vstoupit do buněk kvůli problému s inzulínem, hormonem produkovaným slinivkou břišní, který je potřebný k získání glukózy z krevního oběhu do buněk a její přeměně na energii. Glukóza z potravin se dostane do buněk pouze tehdy, když je vytvářena inzulínem. Často se zde zmiňujeme o cukrovce typu 2, ale jaký je přesný rozdíl mezi typem 2 a typem 1?

Produkce inzulínu

Za největší rozdíl lze považovat to, že pacienti s typem 1 vůbec neprodukují inzulín. To znamená, že buňky nemohou získávat cukr. Výsledkem je pak vysoká hladina cukru v krvi. Diabetici s typem 2 vytvářejí inzulín, často ale nedostatečně. Kromě toho nereagují na inzulín tak dobře, jak by měli. V podstatě oba typy lze popsat tak, že typ 1 postrádá klíč umožňující vstup glukózy do buněk, typ 2 klíč má, ale je rozbitý a ne vždy se s ním lze dostat do buněk.

Příčiny vzniku

Příčina cukrovky typu 1 není zcela známa. Spousta odborníků se domnívá, že jde o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém našeho těla omylem napadá beta buňky odpovědné za produkci inzulínu ve slinivce břišní. Ale proč, to nikdo přesně neví. Může se jednat o genetické predispozice. U typu 2 se odborníci shodují, že faktory životního stylu hrají asi tu největší roli ve vývoji nemoci. Nadváha nebo obezita, sedavé zaměstnání nebo obecně sedavý životní styl i podvýživa mohou být příčinami.

Výměna inzulínu a léčba

Pacienti s diabetem typu 1 potřebují inzulín okamžitě, zatímco pacienti s diabetem typu 2 mohou potřebovat náhradu až později. Inzulín se do těla vpravuje prostřednictvím injekce nebo inzulínové pumpy. U jedinců s typem 2 je změna životního stylu důležitým a kritickým faktorem pro návrat ke zdraví. Pokud to nestačí, může lékař předepsat léky, jež tělu pomohou účinněji využívat inzulín.

Rizikové skupiny

Cukrovka typu 1 se také nazývá juvenilní nebo dětský typ. Cukrovka typu 2 je častější u dospělých, ale i zde existuje šance, že se vyvine u mladých lidí, protože je stále více obézních dětí a mladistvých se sedavým životním stylem.

Obrázky: Pixabay