Nemoci, které nám hrozí při dlouhodobém nedostatku spánku

Všichni známe nepříjemné vedlejší účinky nespavosti, jako jsou bolesti hlavy, svalů, potíže s přemýšlením a špatná koncentrace. Věděli jste ovšem, že deprivace spánku může také způsobit řadu vážnějších zdravotních problémů? Pokud se nespavost stane pravidelnou, ve vašem těle se mohou začít rozvíjet různá onemocnění, která není moudré brát na lehkou váhu.

Alzheimerova choroba

Vědci spojují špatné spánkové vzorce s vyšší pravděpodobností vzniku Alzheimerovy choroby společně s jejím zhoršením, pokud se u člověka její příznaky již projevily.

Rakovina prostaty

Ve studii zahrnující 2 245 islandských mužů vědci zjistili, že u lidí s problémy se spánkem je o 60% vyšší šance, že se u nich rozvine rakovina prostaty. Výsledek byl spojen s nízkými hladinami melatoninu.

Obezita

Během spánku naše tělo produkuje hormony, které ovlivňují chuť k jídlu, metabolismus a zpracovávání glukózy. Pokud dostatečně nespíte, je tento proces narušen a zvyšuje se produkce kortizolu, inzulínu a leptinu v těle. Leptin je hormon, který vysílá tělu signál, že jste již sytí, při nedostatku spánku není tak snížen pocit hladu.

Cukrovka

Nedostatek spánku může vést ke vzniku cukrovky typu 2 v důsledku nízkého zpracování glukózy.

Srdeční choroby a vysoký krevní tlak

Lidé s apnoe (krátké pauzy v dýchání) pociťují vzestup krevního tlaku pokaždé, když náhle vstanou, což je rizikový faktor pro kardiovaskulární onemocnění. U pacientů s vysokým krevním tlakem byl po špatném nočním spánku hlášen zvýšený krevní tlak po celý den.

Změny nálad

Chronická deprivace spánku může způsobit dlouhodobé výkyvy nálad, včetně deprese, úzkosti a psychických problémů. Lidé mohou být více vystresovaní, smutní, podráždění a duševně vyčerpaní.

Obrázky: Freepik