Podle Světové zdravotnické organizace postihuje každoročně mozková příhoda přibližně 15 milionů lidí na světě. Z nich 5,5 milionu zemře a dalších 5 milionů skončí s trvalými následky. Kdo patří mezi skupiny ohrožené touto nemocí a jak eliminovat riziko? Rada je jednoduchá: žijte zdravě a naslouchejte svému tělu.
Nespadáte do rizikové skupiny?
Mozková příhoda postihuje častěji ženy než muže. Špatnou zprávou je, že jsme všichni vystaveni nebezpečí, protože postihuje lidi všech věkových skupin. Samozřejmě s přibývajícím věkem se nebezpečí zvyšuje. Existují však náznaky, které často přehlédneme… a pak skončíme v nemocnici. Mezi ně patří:
- Náhlé brnění v obličeji a končetinách, zejména v jedné části těla
- Zmatení při mluvení, je pro vás obtížné rozumět ostatním a vyslovovat věty
- Pohled je zakalený, nemůžete dobře zaostřit
- Nedokážete udržet rovnováhu a máte potíže s chůzí
- Náhlé závratě
- Bolest hlavy silnější než migréna
- Je pro vás obtížné naklonit tvář ze strany na stranu
Diagnostická technika FAST (Face Arm Speech Time)
Pokud máte u někoho blízkého podezření na mrtvici, zkontrolujte nejprve obličejové svaly (Face – obličej). Lidé s mrtvicí je často nedokážou ovládat, typický je pokles jednoho koutku. Vyzvěte pacienta, aby zvedl obě paže (Arm – paže). Pravděpodobně mu jedna bude padat dolů. Varovným signálem je také neschopnost vybavit si správná slova (Speech – řeč), tzv. afázie. Důležitý je také čas, je nutné vyhledat pomoc co nejdříve (Time – čas).
Jak se vyvarovat cévní mozkové příhodě?
Nikdo vám nezaručí, že když dodržíte všechny zásady, nemoc se vám vyhne, můžete ale její riziko eliminovat. Doporučuje se každodenní fyzická aktivita, zdravý jídelníček bez většího množství cukrů, soli a tuků. Nevhodná je konzumace alkoholu a kouření, je nutné udržovat si optimální váhu, omezit stres a sledovat krevní tlak. Dvakrát ročně si zajděte na preventivní prohlídku k vašemu lékaři.
Obrázky: Freepik