Léčivé účinky kurkumy jsou známé lidovým léčitelům už mnoho tisíc let. Soudobá věda až nyní přichází na to, že se nejedná jen o nepodložené pověry. Dosud bylo provedeno přes šest tisíc biomedicínských studií, které referují o mocné léčivé síle tohoto kořene zlatooranžové barvy. Účinná látka kurkumin je přitom tak silná, že snadno nahradí celou řadu používaných léčivých preparátů, přičemž na rozdíl od nich nemá žádné negativní vedlejší účinky.
Léky na cholesterol
Že vysoká hladina cukru v krvi vede k cévním problémům, to už vědci vědí dlouho. Lidé s diabetem proto mají větší sklony onemocnět také nějakou chorobou srdce. Studie z roku 2008 porovnávala účinky léku Atorvastatin od značky Lipitor s užíváním kurkumy a s kontrolní skupinou, které bylo podáváno placebo. Závěrem této studie bylo, že kurkuma vedla k lepším účinkům při snižování zánětu a oxidačního stresu ve srovnání s placebem, ale také i ve srovnání s Atorvastatinem – a přitom bez vedlejších účinků.
Kortikosteroidy
Časopis Pytotherapy Researh (Výzkum fytoterapie) uveřejnil porovnání účinků kurkuminu s kortikosteroidy, které se běžně používají k léčbě zánětlivých onemocnění očí. Výsledek byl více než překvapivý – kurkumin totiž udržoval nemoc na uzdě mnohem déle než steroidy. Ve srovnání s nimi přitom kurkuma nevykázala žádné vedlejší účinky, což je největší nevýhodou právě kortikosteroidů.
Antidepresiva
Studie z roku 2011 zkoumala vliv kurkuminu na depresivní chování u zvířat. Přitom se tato účinná látka ukázala být efektivnější než lék Fluoxetin a Imipramin. Samotný kurkumin měl ve skutečnosti i lepší výsledky, nežli jeho kombinace spolu s farmaceutickými léky.
Aspirin
Nízké dávky aspirinu lékaři doporučují jako způsob ředění krve. I v tomto případě kurkumin tento lék hravě předčil. Studie naznačují, že právě antikoagulační schopnosti kurkuminu se zdají být bezpečnější a přirozenější metodou léčby nadměrné krevní srážlivosti, a to zejména u pacientů se sklonem k vaskulární trombóze.
Obrázky: Pixabay