Pokud jde o nejčastější příznaky onemocnění COVID-19, způsobované novým typem koronaviru SARS-CoV-2, patří k nim bezpochyby také horečka. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) se horečka vyskytuje až u 88 % všech nemocných.
Typické příznaky horečky
Pokud jde o projevy horečky, patří mezi ně zejména
- Vysoká teplota, a to v hodnotách přesahujících hranici 37,8 °C
- Malátnost
- Bolest hlavy
- Únava
Horečka se typicky objevuje u těch osob, jejichž organismus je napaden škodlivými mikroorganismy, protože právě boj s nimi teplotu o 2 až 3 °C zvedá.
Nejprve se budeme zabývat mírnějším typem horečky, který lze léčit v domácích podmínkách. Bude se jednat o případy, kdy potíže nepřetrvávají déle než maximálně tři dny a teplota nepřesáhne hranici 39 °C.
Domácí léčba horečky
Vzhledem k tomu, jaký celosvětová pandemie koronaviru vytváří přetlak na zdravotnický systém jednotlivých států, se obecně klade důraz na to, že zdravotní péče poskytovaná v nemocnicích by měla být primárně určena pro závažnější případy. Stejně tak není dobře v dnešní době s menším zdravotním problémem navštěvovat obvodní lékaře, pokud je možno zlepšit své zdraví v domácích podmínkách.
Ke sražení horečky můžete využít zejména volně dostupné léky obsahující paracetamol. Pokud jde o ibuprofen, WHO svá stanoviska na něj mění, ale mnoha lidem také dokáže ulevit, aniž by sebou nesl nějaká zásadní zdravotní rizika.
Pokud volně dostupné léky nezabírají, jak by měly, je možno ozdravnému procesu pomoci tím, že budete jíst lehce stravitelná jídla, pít dostatek tekutin, omezíte náročnější fyzickou aktivitu a dáte si studené obklady zejména na tělo, ale i na končetiny.
V řadě zemí je možno také využít konzultace s lékařem na dálku a nechat si případné napsat účinnější léky formou elektronického receptu.
Kdy horečka vyžaduje zásah lékaře, případně hospitalizaci
Pokud provádíte pravidelný monitoring teploty a zjistíte, že ani po třech dnech přes vámi užívané léky a další provedená opatření horečka neklesá nebo dokonce stoupá, je zapotřebí vyhledat lékařskou pomoc. To se týká zejména (ale nejen) rizikových skupin obyvatelstva, mezi které patří například senioři, lidé trpící diabetem, astmatem, nádorovým nebo kardiovaskulárním onemocněním.
Obrázky: Freepik