Zarostlý nehet nemusí vždy řešit lékař. Zbavit se ho lze bez bolesti svépomocí

Zarostlý nehet patří k velice nepříjemným a také bolestivým onemocněním, kdy nehet prorůstá do kůže a projevuje se zduřením nebo otokem, přičemž často dochází i k zánětlivým procesům nebo hnisání. Proto je dobré vhodně zareagovat a zamezit bolestivým stavům.

Nejčastější příčiny

Mezi nejčastější patří nevhodně zvolená obuv působící velký tlak zejména na palec, kde se tyto potíže objevují nejčastěji.

Mezi další běžné příčiny se řadí také

  • Špatné zastřižení nehtů
  • Předchozí úraz
  • Dědičné problémy

Abyste tyto potíže zmírnili, můžete vyzkoušet některý z následujících doporučených postupů.

Lázeň s jablečným octem

Jablečný ocet je znám a ceněn pro své dezinfekční účinky, a proto se hodí také k léčbě zarostlých nehtů a potíží s nimi spojených. Do lavoru dejte vodu o co nejvyšší teplotě, kterou vydržíte, a stejné množství jablečného octa, a postiženou končetinu vložte alespoň na 15 minut do této lázně. Ideální je tento postup opakovat alespoň dvakrát, lépe však třikrát denně.

Vodní lázeň a vata

Postiženou končetinu ponořte do vody o co nejvyšší teplotě, kterou vydržíte, a nechte ji tam po dobu přibližně 15 minut.

Poté nohu vytáhněte, osušte a pod nehet jemně, nejlépe pomocí pinzety, vložte kousek vaty nebo vatového tamponu. Prohřátí a nadzvednutí pomůže nasměrovat růst nehtu mimo kůži, přičemž tento postup by měl být prováděn dvakrát až třikrát za den.

Lázeň s kafrem a mátou

Na zarostlý nehet dobře působí kombinace účinných látek obsažených v kafru a mátě. Lázeň z těchto ingrediencí připravíte tak, že nejprve svaříte 20 ml kafru s mátou (přibližně půl šálku) a směs necháte trochu vychladnout. Do ještě teplé lázně vložíte postižené místo a necháte působit po dobu 30 minut.

Po uplynutí této doby končetinu vytáhněte, osušte a namažte léčivou mastí, kterou získáte smícháním rozdrceného aspirinu a vazelíny.

Pokud vaše problémy i přes vyzkoušení některé z výše uvedených metod přetrvávají, je samozřejmě nutné vyhledat odbornou pomoc.

Obrázky: Freepik