Menstruace je součástí života téměř každé ženy. Přichází každý měsíc zpravidla ve stejný čas, někdy může dojít i k malému posunu, což ještě nemusí naznačovat problém. Drobná zpoždění mohou nastat z mnoha důvodů, jako je například stres, cestování, virová infekce nebo vedlejší účinky některých léků. Existují však příznaky, které by žádná žena neměla brát na lehkou váhu.
Delší zpoždění nebo příliš brzký příchod
Většina žen ví, kdy má jejich menstruace dorazit. V ideálním případě se tak děje každých 28 dní. Pokud se však cyklus dostaví znovu po 20 dnech nebo naopak mezi jednotlivými cykly uplynulo už 45 dní, je vhodné navštívit gynekologa. Jedním z hlavních důvodů je velké množství stresu, který může negativně ovlivnit hormonální rovnováhu, jež by regulovala menstruaci. Kromě stresu ale mohou přispět i problémy se štítnou žlázou.
Bolest a silné křeče
Výzkum ukázal, že u žen, kde je menstruace spojena s bolestí a silnými křečemi, jsou hladiny hormonu prostaglandinu ve stěně dělohy vysoké, proto se tyto silné kontrakce ve svalech a cévách mohou vyvíjet. Těžké křeče mohou zahrnovat endometriózu, zánět vaječníků, fibroidy a cysty.
Silné krvácení
Krvácení je nejsilnější druhý den po začátku menstruace, ovšem pokud některá z žen používá více než 6 vložek či tampónů denně, znamená to, že její denní ztráta krve dosahuje 2 300 ml, a to je důvod, proč neprodleně vyhledat gynekologa. Mezi příčiny mohou patřit mnohočetné cystické výrůstky nebo polypy.
Obrázky: Freepik