Zubař vzbuzuje více strachu než rozzuřený tygr. Obávané zásahy zubního lékaře se mezi lidmi stále těší značnému respektu až bázni, a to přesto, že na rozdíl od dob minulých jejich péče už dávno téměř nebolí, nehledě na to, že při správné péči o zuby je možné se bolestivým zákrokům úplně vyhnout. Proč vlastně zubní kazy vznikají, jak se zbavit strachu ze zubaře a jak se starat o své zuby tak, aby byly zdravé a krásné? Na tyto zásadní otázky se vám pokusíme v dnešním článku odpovědět.
Proč vznikají zubní kazy?
Příběh zubního kazu začíná, jak to tak často bývá, docela nenápadně. V důsledku běžného žvýkání potravy a občasného pozření příliš horkých nebo naopak příliš studených potravin dochází k přirozenému opotřebení zubní skloviny a jejího občasného popraskání, zejména v prohlubních a členitých částech, které se obecně špatně čistí. V těchto mikroprasklinách, pakliže nejsou včas ošetřeny, se začnou usazovat zbytky jídla, na kterém si zase začnou pochutnávat bakterie, jejichž činností vzniká v ústech kyselé prostředí, které zubní sklovinu dále narušuje. A vzniká tak zubní kaz.
Zubní lékař tyto mikroprasklinky může vyspravit speciální pastovitou hmotou, kterou narušení skloviny překryje a zabrání tak dalšímu vnikání jídla a množení bakterií. Tím se zkáza přirozeně zastaví. Pokud se to nestane, začnou vznikat větší a větší ložiska kazu, u kterých se vrtání nevyhneme.
Jak správně pečovat o své zuby?
Abyste ochránili své zuby před bakteriemi způsobujícími zubní kazy, je nutné dodržovat několik pravidel správné péče o chrup. Zásadní je udržet svá ústa v co největší čistotě a eliminovat kyseliny v ústech. Kyselé prostředí vzniká vždy, když konzumujeme cukr a sladké potraviny. Po každém takovémto jídle je vhodné vypláchnout pusu čistou vodou. V žádném případě ale ihned po jídle zuby nečistěte, své sklovině byste tím ublížili ještě více.
Během péče o zuby dbejte následujících zásad:
- Čistěte si zuby kartáčkem dvakrát denně alespoň 3 minuty a věnujte se důkladně každému zubu.
- Nosíte-li rovnátka či jiné podobné zařízení v ústech, používejte čisticí prostředky pro ně speciálně určené
- Navštěvujte zubaře každých 6 měsíců a nechte si od něho provést zubní hygienu, jen tak zajistíte, že udržíte těžko dostupná místa vašich zubů v čistotě a bez kazů
- Měňte zubní kartáček za nový každé 2 až 3 měsíce a také po každé návštěvě zubaře, aby staré bakterie z kartáčku nekontaminovaly čerstvě vyčištěné prostředí ve vašich ústech
Obrázky: Freepik