Jako vitamin K je označována látka, která má na starosti správnou funkci srážlivosti krve a také proces mineralizace kostí a buněčného růstu. Pakliže je těchto látek v těle málo, může to mít i fatální následky v podobě rozsáhlých krvácení a cévní mozkové příhody. Je proto vhodné konzumovat dostatečné množství potravin, které vitamin K obsahují, abyste předešli situaci, kdy vaše krev bude příliš řídká na to, aby se bez obtíží udržela v krevním řečišti. Jak můžete včas rozpoznat potíže se srážlivostí krve, než nastane vážný problém?
Krvácení
Když se u vás vyskytne krvácení z nosu či dalších tělesných otvorů, pravděpodobnou příčinou je nedostatek vitaminu K a příliš malá hustota krve. To je nebezpečné při jakémkoliv krvácivém úrazu, při drobných lékařských zákrocích třeba u zubaře, ale hrozí také riziko nepozorovaného vnitřního krvácení.
Modřiny
Hematomy čili krevní podlitiny, lidově zvané též jako modřiny, vznikají v důsledku popraskání drobných žilek v kůži a v rozlití krve do tkání. Pakliže máte potíže s častým tvořením modřin i při sebemenším úderu, anebo si ani nejste jistí, jak jste k modřině přišli, raději se poraďte s lékařem Ten vás otestuje na přítomnost vitaminu K v krvi a případně doporučí další postup.
Purpura
Červenofialová vyrážka zvaná purpura, odborně též Henoch-Schönleinova purpura, je zánětlivé onemocnění krevních kapilár, které v důsledku toho začnou krvácet do kůže a vytvářet charakteristické skvrny podobné modřinám. Na rozdíl od nich však purpura nemizí. Často se objevuje v okolí kotníků, které jsou z hlediska krevního oběhu kritické.
Nadměrná kalcifikace kloubů
Vitamin K je vodičem pro vitamin D, který se díky němu dostává na správná místa. Pokud je však hladina vitaminu K nízká, vitamin D se hromadí ve špatných oblastech, jako jsou chrupavky a klouby. Zde způsobují zadržování nadměrného množství vápníku, který pohyb vitaminů ještě více ztěžuje a navíc vede ke vzniku oslabení kosterního systému, bolesti a frakturám.
Obrázky: Freepik