Ústup dásní vytváří prostor mezi linií dásní a zuby, což bohužel podporuje růst bakterií na tomto místě. Tento zdravotní problém nazýváme gingivální recesí a pokud problém nebudeme léčit, vystavujeme se velkým potížím se zuby. Jakmile si všimnete ústupu dásní, vyhledejte svého zubaře a zkuste některé z domácích postupů, jak si pomoci.
Příčiny ústupu dásní
K recesi dásní mohou přispět hormonální poruchy, cukrovka, papilomavirus, kouření a špatná ústní hygiena. Některé recese mohou být tak závažné, že může pomoci jen specializovaná léčba. Pokud ústup dásní není až tak dramatický, zkuste některou z následujících domácích metod.
Aloe vera
Díky svým antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem pomůže opravit poškozenou tkáň. Smíchejte gel z aloe vera s vodou a vypláchněte si ústa. Můžete také použít gel pro jemné čištění zubů.
Zelený čaj
Je bohatým zdrojem antioxidantů a potlačuje volné radikály. Obsahuje také katechin, silný antioxidant, který léčí periodontální onemocnění. Posiluje dásně a snižuje otoky. Stačí každé ráno pravidelně vypít šálek zeleného čaje.
Eukalyptus
Eukalyptový olej je účinný proti bakteriím a choroboplodným zárodkům v ústech i proti všem druhům infekcí. Účinně snižuje otoky dásní. Přidejte 1 – 2 kapky eukalyptového oleje do 50 ml vody. Ponořte do roztoku zubní kartáček a jemně jím potřete dásně.
Olej
Vypláchněte si ústa oleje, je to nejúčinnější opatření k prevenci recese dásní. Zahřejte sezamový nebo kokosový olej, ale nepřehřívejte. Vyplachujte si ústa několik minut. Nejúčinněji bude fungovat, když vydržíte 15 – 20 minut.
Myrha
Tato voňavá šťáva ze stromů a keřů může pomoci zabránit recesi dásní. Myrhu můžete použít jako zubní pastu nebo ústní vodu.
Jak předcházet ústupu dásní?
- Vyvarujte se agresivnímu čištění zubů
- Čistěte si zuby krouživými pohyby nebo pouze shora dolů
- Používejte měkký zubní kartáček
- Pravidelně používejte zubní nit i ústní vodu
Obrázky: Freepik