Většina z nás zažila tik v očním víčku více než jednou za život. Dochází k tomu zcela nečekaně, například při sledování televize, čtení knihy, vaření atd. Zkrátka při každé činnosti. Pokud se ale u vás škubající oční víčko vyskytuje častěji než je obvyklé, může se jednat o vážné zdravotní problémy, nehledě na to, že je to velice otravné.
Co způsobuje tik v očním víčku?
Na tuto otázku neexistuje žádná konkrétní odpověď, ale obvykle je škubání očního víčka spojeno se stresem a únavou a příliš velkým množstvím kofeinu, tabáku nebo alkoholu. Tiky mohou být také způsobeny suchostí očí, alergiemi a podrážděním oka nebo jeho membrány.
Je potřeba se obávat?
Celkově jsou tyto záškuby neškodné a bezbolestné. Na druhou stranu ale existují případy, které jsou důsledkem typu neurologické poruchy, jako jsou spasmy očních víček (abnormální mrkání nebo křeče) nebo amyotrofická laterální skleróza.
Křeče ve víčkách, které jsou typičtější pro ženy než pro muže, se obvykle vyvíjejí ve středním věku. I když se nejedná o vážný stav, může se časem zhoršit, pokud není detekován včas, což může vést k citlivosti na světlo, rozmazanému vidění a svalovým křečím v celé tváři.
Jak se vypořádat se záškuby očních víček?
Pokud nejsou záškuby způsobeny neurologickou poruchou, měli byste se pokusit problém vyřešit snížením vystavení stresu a spotřeby kofeinu. Zvýšení kvality spánku je také nesmírně výhodné. Stejně tak můžete vyzkoušet teplé a studené obklady, abyste uvolnili oční svaly. Pokud jste otevřeni alternativnějšímu přístupu, můžete zvolit akupunkturu a masáž.
Důvody, kdy vyhledat pomoc oftalmologa
- Záškuby trvající déle než týden
- Záškuby způsobující zavírání víček
- Záškuby ovlivňující celý obličej
- Otoky očí
- Zarudlé oči
- Výtoky z očí
- Klesání horního očního víčka
Rychlá návštěva lékaře vylučuje možnost neurologických poruch.
Obrázky: Freepik