Voda v bazénu obsahuje spoustu znečišťujících látek, které do ní vstupují skrze nás lidi. Části kůže, pot, sliny, vlasy, moč, tomu všemu se můžete vystavit při návštěvě bazénu. Čisticí systém samozřejmě vykoná svou práci a dobře si s těmito látkami poradí, ale některé patogeny jsou tak silné, že mohou představovat vážnou hrozbu pro všechny plavce.
Kdo by neměl bazén navštěvovat?
Pamatujte, pokud trpíte infekční chorobou, neměli byste navštěvovat plavecké bazény, a to nejen z důvodu nebezpečí pro vás, ale spíše proto, že v tomto případě budete vy ohrožovat své okolí. Pokud trpíte střevními potížemi, myslete na to, že i dva týdny po ukončení příznaků je člověk nositelem patogenu. I když se cítíte dobře a nemáte již žádné známky střevního onemocnění, stále jste nositeli patogenu.
Průzkum ve Spojených státech bohužel odhalil nedostatečné povědomí lidí o souvisejících nebezpečích. Jeden ze čtyř dospělých přiznává, že do bazénu chodí, přestože trpí průjmem. Více než polovina respondentů připustila, že se před plaváním sprchují jen zřídka. A tři z pěti lidí uvedli, že polykají vodu z bazénu.
Riziko kryptosporidiózy
Plavecký bazén je dobrým prostředím pro vývoj určitých parazitů, například těch, které způsobují kryptosporidiózu. Paraziti žijí v chlorované vodě až 10 dní a během této doby dokážou infikovat plavce, kteří spolknou i trochu vody. Kryptosporidióza je charakterizována vodnatým průjmem různé intenzity a bolavými křečemi v břiše. Mezi další příznaky infekce patří:
- Bolesti hlavy
- Celková slabost
- Bolesti svalů
- Nevolnost
- Ztráta chuti k jídlu
- Zvracení
Bohužel to není jediné riziko onemocnění v bazénu. Jsme také vystaveni bakteriím E. coli, hepatitidě A, zánětu spojivek a mykóze.
Jak bychom se měli v bazénu chovat?
- Po každé bakteriální a parazitární infekci počkejte alespoň dva týdny
- Sprchujte se před i po návštěvě bazénu
- Nepijte vodu z bazénu
- Noste žabky nebo jiné pantofle
Při dodržování těchto pravidel můžete výrazně snížit rizika zmíněných onemocnění.
Obrázky: Freepik