Jsou známé jako “živé kameny” a díky svým vzácným vlastnostem jsou lákadlem pro vědce i turisty. Na první pohled mohou vypadat jako normální kameny, ale skutečně tomu tak není. Tyto kameny, které místní pojmenovali Trovants (“kameny, které rostou”), mají některé vlastnosti, jež je liší od vlastností běžných kamenů. To také znamená, že se v posledních letech staly silným lákadlem pro návštěvu odborníků i turistů.
Možný původ a stáří “živých kamenů”
Úžasný přírodní úkaz se odehrává v údolí rumunského města Costeti. Podle odborníků by tyto kameny měly být staré 6 miliónů let a původně mělo jít o malé oblázky nebo štěrk. Dlouhý, tisíce let trvající proces může zapříčinit, že v některých případech dosáhnou až 10 metrů.
Jakmile byly organizací UNESCO prohlášeny za památku, nárůst hmotnosti těchto kamenů prošel mikroskopem vědců. Po důkladném prozkoumání několika vzorků našli řešení záhady. Mají strukturu podobnou kruhovým prstencům, které tvoří kmen stromu, to jim pomohlo vypočítat odhadovaný věk některých kusů.
Proč jsou “živé kameny” tak vzácné?
Po různých analýzách bylo vyvinuto několik teorií týkajících se této schopnosti růstu. Trovanty jsou tvořeny sedimentovaným pískem z povodí vytvořeného před 6 milióny let. Vedle písků se nahromadily přebytečné uhličitany, které při dešti stlačují spodní vrstvy sedimentů a odtékají ven a tím tvoří boule.
Někteří vědci dokonce tvrdí, že se kameny mohou rozmnožovat i dýchat, ačkoli objasňují, že tyto procesy probíhají v mikroskopickém měřítku. Mají i zvláštní puls, který lze detekovat pomocí vysoce citlivého zařízení. Další výjimečnou vlastností je i schopnost pohybu. To je dle odborníků zapříčiněno nárůstem hmotnosti a velikosti na jedné straně, což by způsobilo, že se kámen převalí.
Nový způsob života?
Takové velké množství charakteristik, které kameny činí jedinečnými, a absence přesvědčivých vědeckých vysvětlení, učinily z “živých kamenů” předmět spekulací. Někteří se domnívají, že jsou to křemíkové formy života s vlastním vědomím, jiní zpochybňují místo původu, další si myslí, že jsou produktem starověkých zemětřesení. Dokonce se ani nevyhneme teorii o mimozemském původu a meteorickém roji.
Bez ohledu na jakýkoli závěr je debata otevřená a stále více zvědavých lidí chce pocítit energii těchto kamenů.
Obrázky: Pexels, Zdroj: Bioguia.com