Odborníci objevili temnou skvrnu v jednom z našich nejběžnějších zvyků – spánku u televizního světla. Přinášejí informace, že spánek při světle a u televize je významně spojován s nárůstem hmotnosti a obezitou. Co to pro nás, kteří rádi usínáme u televize, znamená?
Umělé světlo a obezita
Tým NIEHS je první, kdo identifikoval tento typ spojení mezi umělým světlem a přibýváním na váze. Jeho zjištění je založeno na údajích z dotazníku vyplněného 43 722 americkými ženami v letech 2003 – 2009. Nutno podotknout, že účastnice dotazníku nevykonávaly noční směny a nebyly těhotné během zahájení průzkumu. Při analýze kolísání hmotnosti, výšky, šířky a indexu tělesné hmotnosti v průběhu příštích 5 let vědci zjistili, že umělé světlo tělesnou váhu ovlivňuje. Ovšem ne všechno světlo je vytvářené stejným způsobem a stejně škodlivé. Například spánek s mírným nočním světlem nebyl spojen s nárůstem hmotnosti, ale světlo z televize už ano. Zdálo se, že světlo, přicházející z venkovního osvětlení, nemělo významný vliv na váhu, ovšem světlo v ložnici ano.
Světlo z televize
U těch žen, které spaly se zapnutou televizí v ložnici, byla o 17% vyšší pravděpodobnost, že během studie přiberou asi o 2,5 kg. Další otázkou je, proč zrovna televize? Víme, že narušený spánek může snížit hladinu leptinu, hormonu, který potlačuje chuť k jídlu. Tímto způsobem tedy budeme neustále hladoví.
Špatný spánek ovlivňuje metabolismus
Bylo také prokázáno, že špatný spánek nepříznivě ovlivňuje metabolismus. Není těžké uvěřit, že ti, kteří usínají se zapnutým světlem, mají nekvalitní spaní ve srovnání s těmi, kteří spí v naprosté tmě a tichu. Jedna z vědkyň také připomíná cirkadiánní rytmus, který by mohl být na vině. Lidé jsou geneticky přizpůsobeni přirozenému prostředí skládajícímu se ze slunečního světla ve dne a tmy v noci. Noční vystavení se umělému světlu může měnit hormonální a biologické procesy, které zvyšují riziko zdravotních problémů, jako je například obezita.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Jamanetwork.com