Každý se snažíme pro své zdraví dělat to nejlepší. Některé zažité návyky ale nejsou tak zdravé, jak jste si možná mysleli. Následující návyky jsou většinou lidí považovány za dobré, právě naopak.
Dohánění spánku během volných dnů
Ve všední dny trpíte nedostatkem spánku, ale těšíte se na víkend, kdy to dospíte? Podle odborníků z institutu pro zdravý spánek to ale bohužel není pravda. Při lékařské studii na Harvardské univerzitě bylo zjištěno, že i když spíte 10 hodin navíc ve dni volna, 6ti hodinový (a méně) spánek za poslední týden to nevykompenzuje. S takovýmto režimem se zhoršují vaše kognitivní funkce, máte pomalejší reakce a špatně se soustředíte. Pokud chcete opravdu zdravě a kvalitně spát, zalehněte dříve a dopřejte si alespoň 7-8 hodin spánku. Vaše tělo se vám odvděčí a během bdění budete aktivnější a šikovnější. Základem zdravého režimu spánku je pravidelnost. Také příliš mnoho spánku vám neudělá lépe, pravděpodobně vám to spíš uškodí. Příliš dlouhým, stejně jako příliš krátkým spaním se narušuje váš přirozený cyklus.
Když někdo kýchá nebo kašle, stačí se od něj odvrátit
Toto také v žádném případě neplatí. Pokud někdo z vašich přátel onemocněl, raději schůzku odložte. Vyhýbat se nemocnému členovi domácnosti tak jednoduché není. Základním pravidlem by ale měl být dostatečný odstup, bakterie a viry totiž dokážou urazit poměrně dlouhou vzdálenost, zhruba 2 metry. S nemocným byste neměli sdílet ručníky, nádobí ani peřiny. A nezapomínejte si pravidelně mýt ruce!
Čištění zubů po každém jídle
Příliš časté čištění zubů může být ještě škodlivější, než si je čistit málo. Ideálně byste si měli zuby čistit dvakrát, maximálně třikrát denně. Po požití agresivních jídel, jako jsou příliš kyselá či sladká jídla, jsou vaše zuby oslabené a drhnutí kartáčkem může narušit vaši sklovinu. Zuby byste si měli čistit alespoň hodinu po posledním jídle, až se pH ve vašich ústech po jídle srovná.
Hlasitý alarm budíku
Národní institut zdraví v Japonsku se zaměřil na výzkum ranního vstávání. Bylo zjištěno, že příliš hlasitý zvuk budíku způsobí leknutí – zvýší se krevní tlak a rozbuší se srdce. Přestože „umělé“ buzení není pro naše tělo zdravé, většina z nás budík potřebuje. Vhodnější je ale nastavit postupné zesilování zvuku. Vaše tělo se bude budit postupně a neutrpí takový šok, jako při náhlém hlasitém zvuku.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Everydayhealth.com