Příčiny nadměrné ztráty vlasů. Na vině je nedostatečná péče i absence důležitých živin

Problém s vypadáváním vlasů je známý jako alopecie a postihuje jak ženy, tak i muže. K významné ztrátě vlasů může dojít při důkladném kartáčování vlasů nebo při mytí. Každý den přijdeme v průměru o 50 – 100 vlasů, pokud ale zaznamenáte viditelný a rychlý úbytek, může to znamenat nástup tohoto stavu, který je ovšem léčitelný. Určit přesnou příčinu je sice obtížné, ale ne nemožné, zde jsou nejběžnější z nich.

Genetická predispozice

Ztráta vlasů může být způsobena dědičností. Odpovědnými geny jsou hlavně chromozomy X.

Nemoc

Mezi hlavní nemoci, které mohou zapříčinit nadměrné vypadávání vlasů, patří tyfus, viry nebo malárie. Tyto stavy způsobují dočasnou ztrátu vlasů zvanou alopecie. K těmto důvodům se také mohou přiřadit bursitida a plísňová infekce pokožky hlavy. Samozřejmě existují i případy rakoviny, při nichž dochází k vypadávání vlasů během léčby chemoterapií.

Stres a trauma

Silný stres vytváří velkou pravděpodobnost ztráty vlasů. Jakékoli duševní trauma může způsobit problémy s růstem vlasů a jejich vypadáváním.

Nedostatek bílkovin

Při nedostatku bílkovin v těle se růst vlasů často zastaví. Takovému problému se však můžete vyhnout konzumací potravin, jako je maso, vejce, ryby a zelenina.

Velké množství vitamínu A

Pokud konzumujete příliš mnoho vitamínu A, ovlivní to zdraví vašich vlasů, například nadměrná spotřeba doplňků stravy může být jistým důvodem. Mezi další příznaky patří suchá pokožka, rozmazané vidění a zvracení.

Náhlá ztráta hmotnosti

Náhlá ztráta hmotnosti v důsledku úrazu nebo extrémní úpravy stravy způsobuje ztenčení a oslabení vlasů. Je to proto, že hubnutí stresuje vaše tělo, což je důvod nedostatku minerálů a vitamínů.

Stárnutí

Během přirozeného procesu stárnutí folikuly, jež drží naše vlasy na místě, ztrácejí sílu. Je to proto, že kořínky se zmenšují a tím se uvolní jejich držení.

Nedostatečná péče o vlasy

Jednou z hlavních příčin vypadávání vlasů je nedostatečná péče o ně. Například každodenní úprava vlasovými prostředky, jež způsobují příliš velký tlak nebo teplo, trápí a oslabuje naše vlasy.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Mayoclinic.org