Trápí vás bolesti břicha a napadá vás, že by se mohlo jednat o zánět slepého střeva? Je pravda, že apendicitida je jednou z příčin silných bolestí břicha, ale také se může snadno zaměnit za jiná onemocnění. Abyste bezpečně poznali, zdali se u vás vyvinul zánět slepého střeva, dejte si pozor na následující příznaky.
Co je apendicitida?
Jednoduše řečeno, jedná se o zánět střeva. Nejběžnější formou onemocnění je akutní apendicitida, během níž se vyvíjí zánět slepého střeva. Tento zánět je obvykle způsoben obstrukcí lumenu v důsledku zduření lymfatických uzlin kolem. Pokud nebude akutní apendicitida léčena včas, může dojít k prasknutí slepého střeva, což je život ohrožující stav. Zde jsou příznaky, které by vás měly znepokojovat.
Bolest břicha
Nejčastějším příznakem zánětu slepého střeva je bolest břicha. Obvykle začíná kolem pupíku a poté postupuje na pravou stranu břicha. Velice rychle se zesiluje.
Nevolnost a zvracení
Další známkou zánětu slepého střeva je nevolnost a zvracení. Všimnout si můžete i nechutenství.
Bolest při močení
Zánět slepého střeva může způsobit také časté močení, bolesti při močení a průjem nebo zácpu.
Horečka
Freepik
Horečka, která je doprovázena intenzivní zimnicí a charakteristickou bolestí břicha, pravděpodobně naznačuje apendicitidu.
Potíže s pohybem
Zánět slepého střeva je doprovázen silnou bolestí, která vám může zabránit vstát z postele nebo obecně v běžném pohybu. Každým krokem se tato bolest zhoršuje, stejně tak hlubokým dýcháním, kašlem nebo kýcháním.
Léčba
Pokud je detekován zánět slepého střeva, bude ve většině případů nutný chirurgický zákrok, který se téměř vždy provádí laparoskopicky nebo roboticky. Tyto minimálně invazivní techniky jsou doprovázeny jen drobnou bolestí a zotavení je téměř okamžité. Rychle se vrátíte do každodenního života a existuje jen malá šance, že by se vyvinuly jakékoliv komplikace, které by si žádaly otevřenou operaci.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Womenshealthmag.com