Sprchování provádíme naprosto automaticky, je to náš rituál. Někteří se sprchují ráno po probuzení, jiní si nemohou představit, že by po celém dni lehli do postele bez umytí. Někdo se sprchuje i dvakrát denně. Nenarušuje ale denní sprchování integritu pokožky? Nevysušuje ji nadměrně? A jak často bychom se tedy měli sprchovat, abychom zajistili své tělo čisté a přitom nezatěžovali pokožku?
Nejenom očista
Sprchování je – jak už jsme řekli výše – rituál. Není to jen akt, při kterém se zbavujeme špíny a potu, který jsme za den na svém těle nashromáždili. Je to také relaxace. Osvěžení těla i ducha. Když vyjdeme čistí ze sprchy, připadáme si jako znovuzrození – a to i přesto, že jsme do sprchy vstupovali na pokraji vyčerpání. Horká nebo studená voda, sprcha ráno nebo večer, ve vaně či sprchovém koutě – je to náš způsob, jak si zpříjemnit vnitřní pocit.
Příliš časté sprchování
Ačkoli sprchování považujete za něco, co děláme víceméně automaticky, měli byste vědět, že nadměrné sprchování může být skutečně škodlivé. Ucpává póry pokožky, způsobuje podráždění a stresuje pokožku. Pro zjištění, jak často bychom se měli sprchovat, je důležité to, jaký máte typ pokožky. Sprchování provádíme většinou za účelem zbavení se potu a odumřelých kožních buněk a zajistit příjemnou tělesnou vůni. Měli bychom ale myslet také na zdraví své pokožky.
Jaké faktory je třeba vzít v úvahu?
Dermatologové uvádějí, že není potřebné mýt se každý den. Obvykle postačí sprcha jednou za dva až tři dny. To je optimální pro udržení kožního mazu. Nicméně existují lidé, jejichž práce je fyzicky náročná, takže se více potí. Nebo se při práci umažou, takže každodenní sprcha je pak nutností. Bohužel existují také lidé, kteří se sprchují kvůli svému tělesnému zápachu – avšak zde se můžete zaměřit také na příčiny nepříjemného zápachu a odstranit je v zárodku. Mimoto existují také lidé, kteří trpí obsedantním chováním – musí se sprchovat několikrát denně; a nejen to – musí se častokrát za den převlékat. Nicméně toto už je psychická porucha.
Pixabay
Škodlivost častého mytí
Obecně – časté mytí může poškodit pokožku. Mýdla a chemikálie, které jsou obsažené v čisticích produktech, jsou agresivní a nadměrně kůži vysušují. Hydrolipidový film je jakási tenká vrstva mazu, která pokrývá svrchní část pokožky. O tu častým mytím přicházíme. Tato vrstva nás chrání před nečistotami a mikroby a zároveň zajišťuje elasticitu pokožky. Právě díky hydrolipidovému filmu si pokožka zachovává svou hydrataci.
Odstupy mezi jednotlivými sprchami
Čím častěji se myjeme, tím více hydrolipidový film narušujeme. Díky tomu, že si mezi jednotlivými sprchami necháte několikadenní rozestupy, se může hydrolipidový film vždy doplnit. Pokud se denního sprchování nechcete vzdát, možná bude zapotřebí navštívit odborníka – dermatologa, který vám může poradit vhodné přípravky, které se dají použít na sprchování nebo na hydrataci po sprchování.
Freepik
Jak minimalizovat škody?
Pokud se tedy už musíte sprchovat každý den, pokuste se, abyste se nedopouštěli těchto přestupků:
- Horká sprcha. Horká voda více poškozuje hydrolipidový film. Proto je vhodné používat nejlépe studenou vodu. Pokud studenou nezvládáte (což je případ většiny z nás), dejte si alespoň vlažnou sprchu
- Dlouhá sprcha. Za dlouhou sprchu se považuje sprcha nad 10 minut.
- Nevhodné sprchové gely. Jsou to zejména takové gely, které obsahují síran. Dráždí pokožku. Pro sprchování vybírejte neutrální mýdla a gely. Není nutné používat je na celé tělo
- Nevhodné šampony. Také pokožka hlavy je tvořena kůží, kterou tvoří mazové žlázy. Nadměrným mytím nebo nevhodně zvoleným šamponem může dojít k problémům i v této části pokožky
Úvodní obrázek: Pixabay, Zdroj: Verywellhealth.com