Projevy rakoviny hrtanu jsou podobné běžnému nachlazení. Při kombinaci několika symptomů navštivte lékaře

Příznaky rakoviny hrtanu jsou obvykle přisuzovány jiným nemocem a jsou podceňovány. Následně při odhalení rakoviny už může být pozdě. Všichni totiž víme, že v boji s rakovinou jsou tím větší šance na uzdravení, čím rychlejší je diagnóza. A proto je důležité vědět, jak se která nemoc projevuje. Jaké jsou nejčastější příznaky rakoviny hrtanu?

Čím je způsobena?

Rakovina hrtanu je častější u lidí nad 60 let. To, proč vzniká, dosud nebylo zjištěno. Avšak je jisté, že určitý životní styl zvyšuje pravděpodobnost, že touto nemocí jednou budete trpět. Mezi takové rizikové faktory patří kouření, rodinná anamnéza (rakovina hrtanu se už dříve v rodině objevila), pravidelná konzumace alkoholu, nezdravá strava, vystavení se škodlivým chemikáliím (jako je například azbest a uhlíkový prach). Příznaky rakoviny hrtanu jsou velmi podobné běžnému nachlazení, mezi které patří:

  • Změna hlasu
  • Bolest a/nebo potíže s polykáním
  • Nádor nebo otok v krku
  • Neustálý a neustupující kašel
  • Dlouhodobá bolest v krku nebo uchu
  • Potíže s dýcháním (obvykle se projevují jen v těch nejzávažnějších případech)

Hlavní příznaky

Mezi nejčastější příznaky rakoviny hrtanu patří těchto šest faktorů. Pokud se u vás objevuje jen jeden z nich zpozorněte. Kombinace několika příznaků je důvodem navštívit lékaře. A to neprodleně.

Mezi další příznaky patří dušnost, sípání, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti nebo nadměrná únava.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Mayoclinic.org