Lidé trpící Rapunzel syndromem neboli trichofagií mají nutkavou potřebu žvýkat své vlastní vlasy nebo je dokonce i jíst. Jedná se o velice vzácné a také nebezpečné onemocnění, jeho důsledky mohou být skutečně závažné. Níže se dočtete vše o příznacích a léčbě Rapunzel syndromu.
Žvýkání vlasů jako duševní porucha
U Rapunzel syndromu postižené osoby žvýkají a sají své vlasy nutkavě a vědomě, nevědomky je mohou i polykat. Vlasy se shromažďují v žaludku, utvoří kouli (trichobezoár) a způsobují sekundární onemocnění v zažívacím traktu, protože trávení vlasů není v lidském těle možné. Většina vlasů se pak může ze žaludku vinout do tenkého střeva nebo až do tlustého. Zde onemocnění dostává své jméno Rapunzel syndrom.
Příznaky Rapunzel syndrom
Pacienti s Rapunzel syndromem mají často následující příznaky:
- Bolesti v horní části břicha
- Závratě
- Nevolnost
- Bolest žaludku
- Zvracení
- Zánět pobřišnice
- Zácpa
- Anémie
Kromě toho jsou rizikem také následné infekce nebo střevní obstrukce. Pokud je příčina zjištěna včas, může odstranění vlasové koule operací zachránit život člověka.
Trichotilomanie
Přežvykování vlasů je často spojeno s trichotilomanií, nutkavým vytrhávání vlasů, což se obvykle objevuje během puberty.
Freepik
Příčiny a léčba Rapunzel syndromu
Nutkání své vlasy žvýkat vzniká z důvodu krátkodobé úlevy u lidí trpícími depresí, silnou úzkostí nebo bulimií, při potlačování negativních pocitů, stresu, napětí, strachu, frustrace nebo osamělosti. Jakmile je duševní porucha diagnostikována, musí být vlasová kulička ze žaludku odstraněna. V tomto případě je možný pouze chirurgický zákrok. Úspěšné léčby Rapunzel syndromu lze dosáhnout cílenou psychoterapií v kombinaci s antidepresivy a jinými léky.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Wunderweib.de