Kdo z nás by chtěl stárnout? Jen málokdo z dospělých lidí by chtěl být starší. Avšak čas je neúprosný a nešetří nikoho z nás. Snad jen děti si to přejí. Ještě více nepříjemné, než stárnutí těla, může být stárnutí mysli. Nepříjemnou skutečností přitom je, že hlava stárne rychleji, než všechny ostatní části těla. Neděste se, není to žádná závratná rychlost – vědci spočítali, že za 79 let hlava zestárla rychleji pouze o 90 miliardtin sekundy. To není tak závratné číslo. Proč je to ale důležité?
Je v tom fyzika
Znáte teorii relativity? Alespoň podle názvu byste měli. Mnozí z vás také uhodnou, že jejím tvůrcem je snad nejslavnější vědec na světě: Albert Einstein. O čem ale tato teorie je? Tvrdí se v ní, že rychlost, jakou se čas pohybuje, závisí na tom, jak rychle se pohybujete a jak blízko jste gravitačnímu poli. Například hodiny ve vyšších nadmořských výškách běží o něco rychleji než hodiny na hladině moře. Tato teorie se stala předlohou pro stárnutí člověka.
Hlava je nejvýš
Souvisí to s tím, že většinu dne strávíte tak, že je hlava v nejvyšším bodě. Někteří dokonce spí s polštáři pod hlavou, takže hlava je výš než ostatní tělo i ve spánku. Vědci z Národního institutu pro standardy a technologie (NIST) chtěli tuto teorii otestovat. Použili atomové hodiny, které „tikají“, když jeden hliníkový iont vibruje mezi dvěma energetickými hladinami více než milion miliardkrát za sekundu. Když zvedly jedny hodiny o jednu třetinu metru nad druhou, vyšší atomové hodiny běžely rychleji, protože v nich bylo méně gravitační síly.
K čemu je tento objev dobrý?
A protože je hlava stále nad úrovní nohou, stárne rychleji. Není se čeho obávat, jde o nanosekundy. Toto stárnutí se tedy příliš neprojevuje na našem fyzickém vzhledu. Vědci z NIST věří, že díky této zjištěné skutečnosti může dojít k odkrytí tajemství z takových oblastí, jako je geofyzika.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com