Hoďte své hormony do rovnováhy, abyste konečně zhubli. Důležitá je aktivace hormonu sytosti

Špatné stravovací návyky, vysoký příjem kalorií a žádný pohyb, to jsou zaručené způsoby, jak přibrat na váze. Věděli jste ale, že existuje mnohem více faktorů, které mohou ovlivňovat naši tělesnou hmotnost? Například takové hormony. Leptin, hormon sytosti, má výrazný vliv na bazální metabolismus a pocit hladu. Regulace některých hormonů proto může pomoci s hubnutím.

Vliv hormonů na tělesnou hmotnost

Počet kalorií, které denně sníte, není jediným faktorem zodpovědným za ukládání tuku v těle. V některých případech může hormonální nerovnováha způsobit nárůst hmotnosti a způsobit dlouhodobé zadržování vody a přibírání na váze. Hormony ovlivňují několik aspektů, mohou mít vliv na chuť k jídlu, metabolismus, svalovou hmotu, stres, spánek, zadržování vody, ale také schopnost těla využívat glukózu.

Ghrelin, také nazývaný hormon hladu

Spolupracuje s leptinem, hormonem sytosti, aby přiměl člověka jíst a v určitém okamžiku také zastavit. Někdy ale máme tendenci tyto signály hladu a sytosti ignorovat a přejídáme se. Velkou roli také hraje stresový hormon kortizol, jenž může způsobit ukládání tuku v oblasti břicha. Tento hormon zvyšuje úroveň vnímaného hladu a nutí nás ke konzumaci většího počtu kalorií, než je potřeba. Jak tedy zhubnout aktivací hormonu sytosti?

Vyhněte se zánětlivým potravinám

Odborníci vysvětlují, že existují potraviny, které podporují vznik zánětu v těle. Jde především o potraviny bohaté na cukry, které mají vysoký glykemický index, například rafinované sacharidy s nízkým obsahem vlákniny, maso nebo palmový olej.

Jezte potraviny pro zrychlení metabolismu

V rámci hubnoucích diet mohou být některé potraviny účinné pro zrychlení metabolismu. Rostlinné bílkoviny, bylinky a koření, celozrnné výrobky, luštěniny a potraviny s vysokým obsahem omega 3, jako je losos nebo sleď. To všechno jsou potraviny, které byste měli jíst, pokud chcete zhubnout.

Dopřejte si kvalitní spánek

Spánek hraje zásadní roli v duševní pohodě člověka. Chcete-li účinně snížit svou tělesnou hmotnost, dopřejte si kvalitní spánek, protože v opačném případě může nedostatek spánku vést k poklesu hladiny leptinu a může mít dopad na chuť k jídlu.

Pravidelně se hýbejte

Sport pomáhá spalovat kalorie a vyrovnávat denní příjem energie. Kromě toho studie ukazují, že aerobní cvičení pomáhá regulovat hladinu leptinu u obézních dospělých s cukrovkou.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Santeplusmag.com