Štítná žláza je malý orgán ve tvaru motýlka na spodní části krku. Je důležitá především proto, že vylučuje dva typy hormonů – T3 a T4. Tyto hormony hrají hlavní roli v kalorickém metabolismu a regulují tělesnou teplotu i srdeční frekvenci. Zasahují do procesu trávení, působí na nervový systém a jsou nepostradatelné pro zdraví pokožky, vlasů a nehtů.
Poruchy štítné žlázy
Ženy jsou v důsledku hormonálních výkyvů mnohem náchylnější k poruchám štítné žlázy než muži. První problémy se mohou objevit už v pubertě, poté v premenstruačním období nebo v těhotenství či po padesátce. Poruchy štítné žlázy mohou být následující:
- Hypertyreóza – štítná žláza je příliš aktivní
- Hypotyreóza – štítná žláza je nedostatečně aktivní
- Toxické adenomy – ve štítné žláze se tvoří uzliny, které narušují chemickou rovnováhu těla
- Subakutní štítná žláza – zánět štítné žlázy
Příznaky hypertyreózy
V tomto případě je štítná žláza příliš aktivní a vylučuje obrovské množství hormonů.
- Ztráta tělesné hmotnosti
- Nervozita
- Průjem
- Zrychlený srdeční tep
- Menstruační poruchy
Příznaky hypotyreózy
Statistiky uvádějí, že touto poruchou trpí milióny pacientek. Rizikovou skupinou jsou především pacienti s autoimunitními chorobami, těhotné ženy nebo jedinci, jež podstoupili operaci hypofýzy.
- Ztráta vlasů
- Únava
- Nárůst tělesné hmotnosti
- Zácpa
- Potíže s pamětí
- Křeče
- Snížená fyzická kapacita
Shutterstock
Léčba poruch štítné žlázy
Po správném stanovení diagnózy o vhodné léčbě rozhoduje endokrinolog. Následně záleží, o jakou poruchu se jedná. Léčba hypertyreózy má většinou dvě fáze. Nejdříve je potřeba zklidnit organismus a podat účinné léky, především tyreostatika, která snižují produkci hormonů štítné žlázy. Druhou fází je pak definitivní řešení hypertyreózy. Léčba hypotyreózy je v tomto případě zpravidla celoživotní, je potřeba pacientovi dodávat chybějící hormony pomocí synteticky vyrobených hormonů štítné žlázy.
Úvodní obrázek: Shuttestock, Zdroj: Exquis.ro