Ať už plánovaný nebo ne, císařský řez není banalita. Vše, co byste o zákroku měli vědět a na co se připravit

Doufáte v poklidný plánovaný vaginální porod? Při přípravě porodního plánu variantu s císařským řezem nevylučujte. Ve Spojených státech končí takto 32 % porodů, v České republice asi čtvrtina. Není důvod se tohoto porodu obávat. Vždy je nutné mít dostatek informací, aby zážitek nebyl traumatizující a po operaci došlo k rychlému zotavení.

Co je to C-sekce neboli císařský řez?

Pojem sekce nebo C-sekce se používá v porodnictví pro takzvaný císařský řez, kdy dochází k vyjmutí dítěte z dělohy pomocí chirurgického řezu. Jedná se o velkou operaci, ke které dochází plánovaně při komplikacích v průběhu těhotenství, obzvláště při umístění plodu koncem dna pánevního, ale důvodem může být také věk rodičky, obezita nebo vysoký krevní tlak matky. Lékaři se většinou rozhodují o tomto způsobu porodu týden před plánovaným termínem porodu. Oproti tomu k nouzové C-sekci může dojít při běžném vaginálním porodu jako opatření pro záchranu života matky a dítěte. Samotný chirurgický úkon trvá 30-60 minut, ale následná rekonvalescence trvá déle než u běžného porodu, pobyt v nemocnici bývá 5-7 dní, navíc může dojít k různým komplikacím, jako jsou infekce, rozvoj krevních sraženin nebo nadměrné krvácení po výkonu.

Rizikové faktory vedoucí k C-sekci

V jakých případech jsou císařské řezy častější? Jedná se o případy vícečetných těhotenství, vyššího věku rodičky, sexuálně přenosných infekcích matky (např. herpes), zdravotních obtížích rodičky souvisejících se srdečními chorobami, vysokým krevním tlakem nebo onemocněním ledvin. Mezi další nejrizikovější faktory patří nadváha a obezita, kdy u nadváhy je pravděpodobnost C-sekce dvojnásobná, u obezity dokonce trojnásobná. Navíc je v těchto případech vyšší riziko komplikací včetně potíží při anestezii nebo při rekonvalescenci a hojení rány.

Příprava na velkou operaci

Při balení věcí do nemocnice si můžete přidat brusinkový džus, který pomáhá proti infekcím močových cest, případně se doporučuje melasa pro zvýšení fungování střev po operaci. Po příchodu do nemocnice je nutné vyplnit nezbytné formuláře a připravit se na anestezii. Po rozhovoru s anesteziologem, případně neurologem, dochází k zavedení epidurálu nebo spinální anestezie, kdy dochází k ochromení nervů směrem od hrudního koše dolů. Před samotným úkonem dochází k provedení klystýru nebo oholení ohanbí. Není cítit bolest, pacientka je při vědomí a celý porod vnímá, včetně různých tlaků nebo nepříjemných pocitů. Současně slyší, jak pracuje personál a komentáře všech účastníků operace. Řez se provádí povětšinou horizontálně, následnou jizvu skrývají kalhotky, včetně bikin.

Po vyjmutí dítěte z dělohy

Dítě vyjímá opatrně chirurg pomocí ruky pod hlavou dítěte a po zatlačení na horní část dělohy jej vyjímá, dochází k ustřižení pupeční šňůry a odstranění placenty. Po přiložení dítěte na matku se očistí a umisťuje do výhřevného boxu. Následně dochází k uzavření břicha včetně sešití důležitých orgánů, což je nejtěžší část celé operace. Šije  je pomocí klasických nebo vstřebatelných stehů, po hodině na operačním sále dochází k přesunu na pokoj jednotky intenzivní péče. Proti bolesti bývají používané žilně zaváděné léky. Poté je nutné přimět pacientku k chůzi a vysprchování, aby došlo k rozhýbání svalů i plicní činnosti. Dochází k přesunu na běžný pokoj, kde se již matka může starat o své právě narozené dítě. Pacientky po císařském řezu zůstávají v porodnici 5-7 dnů.

Vedlejší účinky C-sekce

K čemu může dojít po této náročné operaci? Nejčastěji dochází ke:

  • Křečím
  • Nevolnosti
  • Slabosti
  • Únavě

Při horečce je nutné se okamžitě obrátit na lékaře, protože může jít o probíhající infekci. Jizva postupem času bledne, někdy dokonce získá barvu pleti. Při horizontálním řezu je možné ji skrýt i v nízkých bikinách nebo džínách.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Parents.com